Anasayfa Haber Intel, Apollo Lake Serisini Duyurdu

Intel, Apollo Lake Serisini Duyurdu

Giriş seviyesindeki dizüstü bilgisayarlar için Apollo Lake yongalarını geliştiren Intel, ince sistemleri daha güçlü hale getirmeyi amaçlıyor.

Intel, düşük maliyetli sistemlerde kullanılmak için fiyat ve performans dengesini koruyan yeni işlemci ailesi Apollo Lake’i duyurdu. Atom işlemcilerde olduğu gibi, bu yeni işlemci ailesinde de esas kriter fiyat ve performans olacak. Böylece fiyat/performans sistemlerde Intel Apollo Lake serisi işlemciler kullanılacak.

Atom işlemcilerin en büyük dezavantajlarından biri, yüksek işlem gücü gerektiren durumlarda çok zayıf kalmasıydı. Yeni işlemciler Atom’lara göre çok daha iyi performans sergileyecek diyebiliriz. Özellikle 4K konusunda yetersiz kalan Atom işlemciler, Apollo Lake ile tamamen devre dışı kalacak gibi görünüyor.

Yeni işlemci ailesi, sistemleri de önemli bir oranda inceltecek. Ayrıca yine batarya konusunda da optimizasyonlar sunacak olan Apollo Lake serisi, RAM kapasitesi ve büyük ekran açısından da kullanıcılara tatminkar yenilikler getirecek.

Atom işlemcilere göre en büyük farklardan biri de 4K video oynatma performansı olacak diyebiliriz. Grafik işlem birimi tarafında da yeni gelişmeler söz konusu. Bu yeni işlemci ailesi, USB-C gibi yeni nesil teknolojilerin de yayılmasını hızlandıracak gibi görülüyor.

intel-apollo-lakeGiriş seviyesi dizüstü bilgisayarlarda kullanılacak olan 14nm Apolla Lake işlemcileri X86 mimarisini temel alıyor. Goldmont olarak da isimlendirilen bu yeni mimari, Skylake tabanlı işlemcilerde de karşılaştığımız 9. nesil dahili grafik işlem birimini barındırıyor.

Bu ailedeki yeni işlemciler, modele göre en fazla dört çekirdekli olacak.Yılın ikinci yarısından itibaren gelecek olan yeni yongalar, daha ince ve güçlü giriş seviyesi bilgisayarların üretilmesini sağlayacak.