Anasayfa Haber AMD, Radeon M400 Serisinde Sadece Polaris Kullanmıyor

AMD, Radeon M400 Serisinde Sadece Polaris Kullanmıyor

AMD, M400 serisiyle ilgili ayrıntı vermekten kaçınırken, bu yeni grafik yongalarıyla alakalı birkaç ayrıntı daha ortaya çıktı.

Yeni ortaya çıkan bilgilere göre, Lenovo Yoga 510’da kullanılacak Radeon M400 modelinin aslında Polaris mimarili olmadığı anlaşıldı. Bunun yerine Radeon M400 ailesi esasında önceki kartların güncellenmiş versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Yani herhangi bir mimari değişiklik bu kartlarda şimdilik söz konusu değil.

Radeon R7 M460 ve Radeon R5 M430 modelleri, orta ve üst seviyedeki dizüstü bilgisayarlarda kullanılacak. DDR3 ve GDDR5 bellek desteği de sunacak olan yeni yongaların gelecek ay sonunda Computex 2016’da tanıtılması bekleniyor.

Buradaki en önemli soru aslında Polaris mimarili mobil yongaların ne zaman karşımıza çıkacağı. Tahminlere göre Radeon R9 M400 serisiyle birlikte Polaris tabanlı ekran kartları sahneye çıkacak. Polaris tabanlı modellerin, üst seviyede eskiye oranla %20 ile %30 daha yüksek performans sergileyeceği düşünülüyor. Ayrıca Lenovo’nun Yoga 510 modeline ek olarak, yeni nesil MacBook’larda da M400 ailesine yer verilmesi gündemde.

Masaüstü tarafında olduğu gibi, mobilde de yeni Polaris mimarili grafik kartları Watt başına performansı önemli oranda artırıyor. Benzer şekilde enerji tüketimi konusunda da önemli yenilikler sunulacak. Dolayısıyla hem orta, hem de üst seviye dizüstü bilgisayarlarda Polaris mimarili çözümlerin kullanılması performansı artırırken, enerji tüketimini de hayli azaltacak.