Anasayfa Haber Hindistan, Telefonlarda Panik Butonunu Zorunlu Kılıyor

Hindistan, Telefonlarda Panik Butonunu Zorunlu Kılıyor

Hindistan’da gelecek seneden itibaren satılacak telefonlarda mutlaka panik butonu bulunması gerekiyor.

Hindistan, kadınlara yönelik şiddet ve suçların artmasıyla birlikte yeni çözümler aramaya başladı. Aslında devlet son birkaç yıldır bu konuda önemli projeler hazırlıyor. Telefonlara yerleştirilecek acil kısayol düğmesi de bunlardan biri. Panik butonu olarak da isimlendirilen bu tuş, kadınlar tarafından acil yardım gereken durumlarda kullanılacak.

Hindistan, gelecek senenin başından itibaren satılacak tüm telefonlarda panik düğmesini zorunlu hale getiriyor. Acil yardım çağrısı özelliği, telefondaki herhangi bir fiziksel tuşa basıldığında veya 5 ya da 9’a tıklandığında çalışacak.

Hindistan’da telefon satışı gerçekleştiren tüm şirketlerin bu kurala mutlaka uyması gerekecek. Sonraki yıl bu sistem daha genişleyecek ve Hindistan’da satılacak tüm telefonlarda GPS ile navigasyon takip sistemi özelliğinin de yer alması gerekecek.

Hindistan’da son iki yılda kadınlara yönelik toplamda 337.992 suç işlenmiş. Bu suçların büyük çoğunluğunu ise kaçırma ve tecavüz oluşturuyor. Devlet yeni sistemlerle birlikte suç oranlarını azaltmayı hedefliyor.