Intel, Atom İşlemcileri Resmen Bitirdi

In Haber by Berker Güngör2 Comments

Yeniden yapılanmaya giden Intel, tablet ve telefon pazarına yönelik Atom işlemcilerinin de fişini çekti.

Uzun süredir telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda işlemcilerine bir yer bulmak için çabalayan Intel, artık bu yolda yürümekten resmen vazgeçmiş gibi görünüyor. Şirket pazardaki hedeflerini değiştirdiğini ve yeniden yapılanma sürecine girdiğini zaten açıklamıştı. Bu kapsamda büyük sayıda personelin de işten çıkarılacağı açıklanmıştı.

Bu yeniden yapılanma sürecinin bir diğer kurbanı da Intel’in Atom ailesi işlemcileri oldu. Telefon ve tablet gibi cihazlarda bir türlü istediği pazar payına ulaşamayan Intel yönetimi, Atom işlemci ailesini devam ettirmekten vazgeçtiğini açıkladı. Bu kararda mobil cihaz pazarında ve özellikle de tabletlerde yaşanan daralmanın da etkili olduğu anlaşılıyor.

Intel uzun süredir üzerinde çalıştığı Atom ailesinden SoFIA ve Broxton mobil işlemcilerini pazara sürmeyecek. Mobil cihazlar için sadece Apollo Lake serisini çıkarmayı planlayan Intel, daha sonra da Atom işlemcilerin yerine tamamen Core serisi mobil işlemcileri koymayı planlıyor. Bu durumda mobil cihazlarda ARM işlemciler endüstri standardı olarak kalmaya devam edecek gibi görünüyor.