AMD, Zen İşlemcilerde 8 Çekirdeğe Ağırlık Verecek

In Haber by Berker Güngör4 Comments

Yeni söylentiler AMD’nin Zen işlemcilerinde 8 çekirdekli modellerin üretimine ağırlık vereceğine işaret ediyor.

AMD tarafından bu yıl içinde piyasaya çıkarılması beklenen Zen işlemci ailesi, tamamen yenilenmiş bir mimariye sahip olacak. AMD bu yeni işlemcilerle pazardaki payını artırmayı ve Intel ile rekabetinde elini güçlendirmeyi umuyor.

Yeni söylentilere göre AMD, çıkaracağı Zen ailesi işlemcilerde 8 çekirdekli modellere büyük öncelik vermeyi planlıyor. Bu sayede yeni Zen işlemcilerin olabildiğince performanslı olması, kullanıcıların beklentilerini tatmin etmesi hedefleniyor.

Ancak şirketin 8 çekirdekli modelleri ön plana çıkarmasının ardında yatan tek sebebin performans kaygısı olmadığı da söyleniyor. AMD yönetimi bu kararı alırken, üretimdeki kayıpları da olabildiğince azaltmayı planlamış.

Zen işlemcilerin üretiminde öncelik 8 çekirdeğe verilecek. Ancak fırından eksik sayıda çekirdekle çıkan tabakalar çöpe atılmayacak. Onun yerine bu tabakalardaki düzgün pişmiş çekirdekler ayrılarak, 6 ve 4 çekirdekli işlemcilerin üretimi için kullanılacak.

AMD bu sayede üretimde ciddi para ve zaman tasarrufu sağlamayı planlıyor. Düzgün çalışan çekirdekler sırf sayı tutmadığı için çöpe gitmeyecek, onun yerine daha ucuz modellerde kullanılacak. Bunun işlemci performansına da bir zararı yok, çünkü fırından çıkan çekirdeklerin pişmemiş olanlarını kullanmak zaten mümkün değil.