Anasayfa Haber Cep Telefonları Ve Beyin Kanseri Arasında Bağlantı Bulunamadı

Cep Telefonları Ve Beyin Kanseri Arasında Bağlantı Bulunamadı

Avustralya’da yapılan araştırmalara göre, cep telefonları ile beyin kanseri arasında doğrudan bir bağlantı yok.

Yıllardır, cep telefonlarının kanser riskini artırdığı, hatta kanseri tetiklediği konuşuluyor. Telefonların akıllanması ve birçok yeni özellik kazanmasıyla beraber bu söylentiler daha da arttı. Bilim insanları ve uzmanlar konuyla ilgili çalışmalarına devam ederken, Avustralya’da yapılan bir analizin sonuçları paylaşıldı.

Raporlarda, cep telefonlarının beyin kanserini tetiklediği ya da riski artırdığı yönünde herhangi bir bulgu yok. Yani aslına bakılırsa cep telefonları ve beyin kanseri arasında doğrudan herhangi bir bağlantı yok.

Avustralya’da 1982 ile 2013 arasındaki 31 yılda beyin kanseri vakalarını inceleyen araştırmacılar, cep telefonu kullanımının nüfusa oranıyla kıyasladı. Elde edilen sonuçlar, cep telefon kullanımı öncesindeki rakamlarla karşılaştırılıyor ve erkeklerde çok ufak bir artış olduğu, kadınlarda ise herhangi bir artış olmadığı ortaya çıkıyor.

19 binden fazla kişinin baz alındığı bu çalışmadaki son aşama ise 70 yaş üstü kişilerle yapılan bir kıyaslama. 70 yaş üstü kişilerde kanser artışının 1982 öncesinde de devam ettiği ve cep telefonu kullanımıyla doğrudan herhangi bir bağlantı olmadığı ortaya çıkıyor.

Elde edilen veriler elbette tek başına yeterli değil. Ancak, beyin kanseri konusunda araştırmalar yapan diğer kurumlarda da benzer istatistikler söz konusu. Kanseri tetikleyen birçok farklı parametre var ve elde edilen verilere bakılırsa aslında cep telefonları bunlardan biri değil. Yine de bu cihazların kanser riskini artırdığını savunan uzmanlar da yok değil.