Optik Sürücünüzü Klavye Kısayolları İle Açın

In Makale, Pratik by Muhsin Bayram1 Comment

Optik sürücünüzü açıp kapatmak için ufak bir program aracılığıyla klavye kısayollarını kullanabilirsiniz.

Optik sürücülere artık tarihi eser muamelesi yapılmaya başlandığı konusunda hemfikiriz sanırım. Dijital oyun, film, müzik platformlarının popülaritesinin artması, fiziksel medyaya duyulan ihtiyacı ciddi anlamda törpülediğinden dolayı CD/DVD kullanımı da azalmaya başladı.

Ancak her ne kadar fiziksel medyanın kullanımı azalsa da, tamamen yok olmuş sayılmaz. Bu yüzden bugünkü yazımızda nostalji damarı ağır basan kullanıcılara yönelik ufak bir rehber hazırladık. Bu rehber ile optik sürücünüzü klavye kısayolları ile açıp kapatabileceksiniz.

Öncelikle Door Control adlı küçük bir programı indirmeniz gerekiyor. Bu adreste yer alan Door Control sekmesindeki bağlantıyı kullanıp kurulum dosyasını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirdiğiniz kurulum dosyasını çalıştırın ve yönergeleri takip ederek kurulumu tamamlayın.

Kurulum tamamlandıktan sonra program simgesini görev çubuğunda göreceksiniz. Fare imlecini simgenin üstüne getirdiğinizde sisteminize bağlı optik disk sürücüsünü ve sürücüye herhangi bir kısayol atanmadığını göreceksiniz.

door controlOptik sürücünüze kısayol atamak için program simgesine sağ tıklayıp Hot Key seçeneğine tıklayın.

hot keyAçılan penceredeki satıra istediğiniz klavye kısayolunu girin ve onaylayın.

kısayolİmleci simgenin üstüne getirdiğinizde belirlediğiniz kısayol görünecektir.

door control 2Ek olarak programın Windows açılışında otomatik olarak açılmasını sağlamak için program sekmesine sağ tıklayıp Load Door Control at Startup seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

door control başlangıç