Peugeot, Gözünü Güneşe Çevirdi

In Haber by Yunus EmreLeave a Comment

Peugeot, güneş enerjisini depolayan elektrikli otomobil şarj istasyonu geliştiriyor.

Elektrikli otomobillerin büyük ilgi görmesi ve son yıllarda satışların hayli artmasıyla birlikte üretici şirketler yeni çözümlere yoğunlaştı. Peugeot’nun proje aşamasında olan yeni elektrikli otomobil şarj istasyonu da bunun örneklerinden. Sıfır emisyonlu elektrikli otomobiller, şarj istasyonlarında da yenilenebilir enerji kaynaklarından beslenerek çevreyi koruyacak.

Fransız üretici Peugeot’nun Driveco Parasol olarak isimlendirdiği şarj istasyonu, güneş enerjisini depolayarak otomobillere aktarıyor. 88 tane fotovoltaik (güneşten enerji edebilen) panelin yer aldığı istasyonda 150 metrekarelik dev bir şemsiye bulunuyor. Bu sayede elde edilen enerji 7 farklı aracı şarj edebiliyor. Elbette yalnızca otomobil değil, diğer elektrikli taşıtların dolumu da bu istasyondan yapılabiliyor.

Driveco Parasol’un en önemli ayrıntılarından biri de akıllı enerji yönetim sistemi olacak. Bu sayede güneş enerjisinin değişiklik gösterdiği durumlarda, istasyonlar arasında enerji ihtiyacı dengelenecek. Peugeot test istasyonlarını Fransa’nın Bastia ve Ajaccio şehirlerine kuracak. Beklenen verim elde edildiğinde diğer bölgelere de istasyonların kurulacağı tahmin ediliyor.