Google, Android VR Sistemi Daydream’i Duyurdu

In Haber, Mobil by Yunus Emre5 Comments

Google, Daydream adını verdiği Android tabanlı sanal gerçeklik sistemini tanıttı.

Android N içine dahil edilen en önemli yeniliklerden biri de geliştirilmiş sanal gerçeklik desteği. Daydream olarak isimlendirilen yeni VR sistemi, tüm sanal gerçeklik uygulamalarını tek bir çatı altında topluyor. Sisteme gözlüğü bağlayıp çalıştırdığınızda, doğrudan karşınıza sanal gerçeklik arayüzü çıkıyor.

Daydream’in kullanılabilmesi için kullanılacak akıllı telefonda bazı donanım ve sensörlerin yer alması gerekiyor. Google Cardboard’da olduğu gibi yalnızca sanal gerçeklik gözlüğü bu yeni sistemde yeterli olmuyor. Google, Daydream ile Cardboard’da olduğundan çok daha kapsamlı ve gelişmiş bir sanal gerçeklik deneyimi vadediyor.

google-daydream3

Google, Daydream için YouTube, Fotoğraflar, Google Play Store ve Play Filmler’e özel uygulamalar geliştirmiş. Tüm bu uygulamalar sanal gerçeklik desteğiyle kullanılabilecek. Ayrıca bu uygulama çeşitliliği gelecekte daha da artacak.

google-daydream4Ubisoft ve Electronic Arts’ın da üzerinde çalıştığı bu sistem, Android tabanlı sanal gerçeklik deneyimi sunuyor. Google’ın yeni sanal gerçeklik seti hakkında çok fazla bilgi verilmese de, başlık ve kontrolcünün çizim görseli paylaşıldı.  Ayrıca Daydream ile uyumlu olacak akıllı telefon ve diğer kontrol cihazlarının sonbaharda satışa çıkacağı da belirtildi.