MediaTek, Pump Express 3.0 Teknolojisini Duyurdu

In Haber by Yunus Emre1 Comment

MediaTek, Pump Express 3.0 hızlı şarj teknolojisiyle telefonları 20 dakikada %70 oranında şarj edecek.

Taşınabilir bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon gibi mobil cihazların en büyük problemleri batarya ve şarj. İşte bu yüzden, yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonları geceden tamamen doldurmak yetmiyor ve gün içerisinde de mutlaka bir kez şarja takmak gerekebiliyor. Elbette bu noktada hızlı şarj teknolojileri devreye giriyor.

Qualcomm’un yıllardır üzerinde çalıştığı Quick Charge teknolojisi, bataryanın olabildiğince çabuk dolmasını sağlıyor. Son olarak MediaTek de benzer bir teknoloji geliştirdi. Pump Express 3.0 isimli yeni teknoloji, telefon bataryasını 20 dakikada %70 oranında dolduruyor. Pump Express 3.0’ın en önemli avantajlarından biri USB-C desteği.

MediaTek’in bir süre önce satın aldığı Richtek şirketi de aslında Pump Express 3.0 teknolojisine büyük katkılar sağlamış. Özellikle hızlı şarj esnasında bataryanın ve telefonun ısınması sorunu da ortadan kalkıyor. Richtek’in geliştirdiği 20 farklı güvenlik sistemi aynı zamanda voltajla alakalı problemlerin de önüne geçilmesini sağlıyor. Bu teknoloji yalnızca MediaTek yonga setli akıllı telefonlarda aktif olacak. Pump Express 3.0, ilk olarak Helio P20 yonga setini kullanan telefonlarda kullanılacak.

https://www.youtube.com/watch?v=mfWrF2NdkKQ