Anasayfa Haber Apple WWDC 2016’da Neler Tanıtıldı?

Apple WWDC 2016’da Neler Tanıtıldı?

Apple, dün gerçekleştirdiği WWDC 2016’da masaüstü ve mobil işletim sistemleri için tüm yenilikleri duyurdu.

Apple, her sene olduğu gibi bu yıl da WWDC etkinliğinde özellikle geliştiricileri ve son kullanıcıları yakından ilgilendiren yeniliklerini duyurdu. San Francisco’daki Moscone Center’da düzenlenen etkinliğe, dünya çapında birçok farklı ülkeden geliştiriciler katıldı. Türkiye saatiyle 20:00’de başlayan WWDC 2016’da masaüstü ve mobil işletim sistemlerindeki yenilikler ve yazılım optimizasyonları duyuruldu.

Tim Cook’un sahneye çıkmasıyla başlayan etkinlikte ilk olarak bazı geliştirici istatistikleri verildi ve ardından watchOS tarafındaki yenilikleri anlatması için Kevin Lynch sahneye çağırıldı. Organizasyondaki ayrıntıları dört farklı başlık altında toplayabiliriz.

 • iOS
 • macOS
 • watchOS
 • tvOS

apple-ios10iOS 10 Yenilikleri

Apple, iOS 10’un yeniliklerini duyurdu ve daha kullanıcı dostu bir mobil işletim sistemi olduğunu vurguladı. Kullanım deneyimini iyileştiren şirket, yeni sürümle birlikte gelen 10 farklı yeniliği de duyurdu. Elbette tüm bunların ayrıntılarına kapsamlı rehberlerle birlikte bakacağız ama yeniliklere kısaca bir göz atmak gerekirse:

Mesajlar Uygulaması

Şirket, gerçekleştirilen optimizasyonlarla anlık mesajlaşmayı daha keyifli hale getiren bazı yenilikler sunuyor diyebiliriz. Özellikle son dönemlerde kullanıcı sayısı hızla artan Snapchat’teki birtakım yenilikler Mesajlar’a dahil edilmiş. Ayrıca bu uygulama yapılan duyuruyla birlikte geliştiricilere açıldı. Yani artık geliştiriciler Mesajlar için özel eklenti yazabilecekler. Böylece uygulamanın kısa süre içerisinde yepyeni özelliklerle donatılacağını söyleyebiliriz.

Siri ve Harita Uygulamaları

Benzer şekilde Siri ve Harita da geliştiricilere açıldı ve Mesajlar’da olduğu gibi geliştiriciler bu uygulamalar üzerinde de çalışabilecek. Siri’nin geliştiricilere açılması, farklı kullanım alanlarının oluşmasına zemin hazırlayacak. Harita uygulamasında da önemli gelişmeler var. Bundan böyle Harita’dan çıkmadan yalnızca birkaç farklı tıklamayla Uber üzerinden araç çağırmak mümkün olacak. Ayrıca ek olarak mekanlar üzerinde rezervasyon işlemleri de kolayca tamamlanabilecek.

Fotoğraflar Uygulaması

Artık Fotoğraflar uygulamasına giriş yapıldığında Anılar isimli yeni özellik devreye girecek. Üst kısımda eski fotoğraf ve videolardan derlemeler karşımıza çıkacak.

Apple News ve Music Uygulamaları

Her iki uygulama da baştan tasarlanmış. Bu doğrultuda elbette görünüm değiştiği gibi işlevsellik konusunda da önemli bazı yenilikler. Bunlar arasında en güzellerinden birisi de Apple Music’in artık şarkı sözlerini destekliyor olması.

Home Uygulaması 

HomeKit destekli uygulamaların ortak yönetim merkezi haline gelen Home, bundan böyle tek bir merkezden kontrol imkanı sunacak.

apple-macossierra

MacOS Yenilikleri

Aslında Apple’ın uzunca bir süredir masaüstü işletim sistemi tarafında isim değişikliği yapacağı tahmin ediliyordu. Sonunca WWDC 2016 sırasında bu adım atıldı ve OS X olarak anılan işletim sistemi artık MacOS’a çevrildi. MacOS’un en yeni sürümü ise Sierra. Mobilde olduğu gibi masaüstü tarafında da önemli yenilikler söz konusu. Elbette tüm bunları da zaman içerisinde rehberlerimizle sizlere aktaracağız. Şimdilik yalnızca bazı temel değişiklikleri aktarıyoruz.

MacOS Siri

Siri’nin masaüstü işletim sistemine dahil olacağı ve sesli komutlarla bilgisayarlarda işlem yapılacağı söyleniyordu. Apple, beklendiği gibi Siri’yi MacOS’a da kazandırdı. Artık yeni sürümle birlikte Mac bilgisayarlar üzerinden Siri’yi kullanmak mümkün olacak.

Diğer Yenilikler

Sierra kullanıcısıysanız; Mac, iPhone ya da iPad üzerinden kopyala ve yapıştır işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, artık Masaüstü ya da Belgeler’de bıraktığınız tüm dosyalar otomatik olarak tüm MacOS Sierra yüklü Mac bilgisayarlarınıza dahil olacak, yani otomatik bir senkronizasyon söz konusu. Böylece bazı durumlarda dosya transferine gerek kalmadan işlemler gerçekleştirilebilecek.

Web sayfalarına Apple Pay ve Picture-In-Picture özelliği de dahil edildi. Artık web sayfalarında Apple Pay ile ödeme yapılabileceği gibi videolar resim içerisinde çerçeve şeklinde izlenebilecek. MacOS Sierra’da açılışta sürekli şifre girmeyi ortadan kaldıran Auto-Unlock sistemi de yer alıyor.

apple-watch3.0

WatchOS Yenilikleri

Apple watchOS’taki en önemli gelişme, sistem ve uygulamaların artık çok daha hızlı çalışması. WatchOS 3 sürümünün, eski versiyonlara göre toplamda yedi kat daha hızlı olduğu da ifade edildi. Yani bildirim, saat ve diğer tüm işlevler artık çok pratik ve hızlı şekilde kullanılabiliyor. Watch 3.0 ile birlikte hızlı cevaplama desteği de mevcut. Yani gelen mesajlar Apple akıllı saatler üzerinden hızlıca cevaplanabilecek. Ayrıca acil durumlar için watchOS’a bir de SOS özelliği eklenmiş.

apple-tvos

TvOS Yenilikleri

TvOS tarafında artık Siri işin içerisine daha çok dahil olacak. Yani sesli asistanımız çok daha seri ve bol işlevle donatılmış. Bunlar arasında en temel yenilik ise doğrudan YouTube ya da iTunes üzerinden arama yapılabilmesi.

TvOS’un parlak beyaz ekranı yerine, karanlık bir tema da sisteme dahil edilmiş ve ayrıca tvOS’taki Single Sing-on özelliğiyle de işlemler daha basit hale getirilmiş.

Swift Playgrounds

Etkinliğin son bölümünde yeni bir iPad uygulaması da tanıtıldı. Bu uygulama, çocuklara kodlamayı eğlenceli bir şekilde öğretecek, yani hedeflenen bu.

Diğer Ayrıntılar

 • Apple TV’de 1300 TV kanalı var,
 • Apple TV’de 6000 uygulama yer alıyor,
 • TvOS uzaktan kumanda uygulaması güncellendi,
 • Yeni TvOS, Eylül’de çıkacak.
 • iOS10 kilit ekranı baştan aşağı yenilendi,
 • iOS10 bildirim sistemi değişti,
 • Apple Müzik, bir yıl sonunda 15 milyon ücretli üyeye sahip.