Anasayfa Makale iOS 10 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

iOS 10 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Apple’ın en yeni iOS sürümü ne tür yenilikler sunuyor, bu yazımızda derinlemesine inceliyoruz.

Apple geçtiğimiz günlerde iPhone, iPad ve iPod Touch için yeni nesil işletim sistemi iOS 10’u resmi olarak tanıttı. WWDC 2016’da tanıtılan yeni iOS sürümü, Apple CEO’su Tim Cook’a göre iOS kullanıcıları için büyük yenilikler getiriyor. iOS 10, çeşitli uygulamalar için büyük güncellemeler, yeni servisler ve Apple Music, Apple Pay, Siri gibi servislere yeni özellikler vadediyor.

Kilit Ekranı

iOS 10’un ilk göze çarpan yeniliği, tasarımı yenilenmiş kilit ekranı. Yeni kilit ekranı, artık daha fazla bilgi sunan 3D-touch destekli bildirim ekranına sahip. Ayrıca kameraya da daha kolay erişilebiliyor. Kilit ekranındaki en önemli değişiklik ise, kaydırma özelliğinin artık ortadan kalkması. Artık iOS kullanıcıları, ana ekrana ulaşabilmek için Home tuşunu kullanmak zorunda.

Apple’ın iPhone 6S ve 6S Plus ile sunduğu süper hızlı Touch ID, kullanıcıların hızlı bir şekilde kilit ekranını aşmasını sağlıyordu. Ancak bu esnada kullanıcılar kilit ekranındaki bildirimleri kaçırıyordu. Apple bu sorunu, yeni Raise to Wake özelliği ile çözmeyi planlıyor.

Bu özellik sayesinde kullanıcılar telefonlarını bulunduğu yerden kaldırdığında, kilit ekranı ve tüm bildirimler otomatik olarak görüntüleniyor. Böylece kullanıcılar Touch ID ile kilit ekranını aşmadan önce ekrandaki bildirimleri görebilme fırsatı yakalıyor.

ios widgets

Kilit ekranını aşmak için kullanılan kaydırma özelliğinin kalkması, kaydırma işlevlerinin de kalktığı anlamına gelmiyor. Kullanıcılar kilit ekranını sağa kaydırdığında yeni widget ekranı açılıyor. Ekran sola kaydırıldığında ise kamera kullanıma sunuluyor.

iOS 10 ile birlikte bildirimlerin 3D-touch yetenekleri de artırılmış. Artık kullanıcılar bildirim ekranından ayrılmadan gelen mesajlara cevap verebilecek, fotoğraf ve videoları görüntüleyebilecek. Ayrıca geliştiricilere sunulan yeni araçlar sayesinde eski bildirimler, yeni bilgilerle güncellenebilecek.

Kilit ekranındaki son değişiklik ise, yenilenmiş kontrol merkezi. Tasarımı yenilenmiş olan kontrol merkezi, ayrıca flaş, zamanlayıcı ve kamera tuşları için yeni 3D-touch özellikleri ile donatılmış. Kontrol merkezi artık birden fazla ekrana sahip. Kullanıcılar merkezi sola kaydırdığında adanmış müzik kontrollerine, bir defa daha sola kaydırdığında ise HomeKit cihazları için kontrol paneline ulaşıyor.

Siri

Apple, iOS 10 ile birlikte SiriKit SDK’sını sunuyor. Bu SDK ile ilk defa üçüncü parti uygulamaların Siri’den faydalanması sağlanacak. Bu sayede Siri’ye verilebilecek komutların sayısı da artıyor. Yani artık Siri’yi kullanıp WhatsApp üzerinden mesaj gönderebilecek veya Skype üzerinden arama yapabileceksiniz.

Şimdilik Siri’nin genişletilmiş özellikleri 6 çeşit komut ile sınırlı: Uber tarzı servislerden yer ayırtma, mesajlaşma, görsel arama, ödeme, VoIP arama ve egzersiz yapma.

Siri Intelligence, iOS 10 ile birlikte klavyeye de taşındı. Artık klavyede yazdıklarınız ve kullandığınız uygulamaya göre, Siri size daha etkili önerilerde bulunabilecek.

Daha iyi tahmin yürütmenin yanı sıra, QuickType artık klavye değiştirmeye gerek duymadan birden fazla dili işleyebiliyor. Kullanıcı yazdığı dili değiştirdiğinde otomatik olarak yeni dile ait öneriler beliriyor.

Stok Uygulamaları Silme Seçeneği

Apple kullanıcılarının yıllardır şikayetçi olduğu stok uygulamaların silinememesi sorunu iOS 10 ile birlikte ortadan kalkıyor. Pek çok dahili iOS uygulaması, App Store’a bağımsız uygulamalar olarak taşınmış.

stok uygulamalar ios

Ancak bu uygulamaları silmek, uygulamaların tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Stok uygulamalarının çoğu işletim sisteminin bir parçası olduğu için, bu uygulamaları sildiğinizde sistem bunları sizden gizliyor. Uygulamalar silindiğinde kullanıcı tercihleri siliniyor ve bu uygulamalar App Store üzerinden güncellenmiyor.

Mesajlar

Apple, en sık kullanılan iPhone uygulamasını es geçmemiş. iOS 10 ile birlikte artık mesajlar animasyonlu arka planlar ile gönderilebilecek. Görünmez yazı gibi pek çok efekt de yeni güncelleme ile uygulamaya dahil edilmiş.

ios mesaj

İlk olarak Apple Watch’ta sunulan skeç özelliği Digital Touch artık Mesajlar uygulamasında da mevcut. Digital Touch ile çizimlerinizi iOS cihazlarına gönderebileceksiniz.

Mesajlar uygulaması artık link önizlemesi destekli. Yani arkadaşınıza bir makale linki gönderdiğinizde, içerik önizlemesi sohbet alanında görünür olacak.

ios skeç

Artık uygulama üzerinden görsel atacağınız zaman görselin üstüne dokunup Fotoğraflar uygulamasında yer alan düzenleme araçlarına erişim sağlanabilecek.

Apple, Mesajlar uygulaması için harici bir mağaza geliştirmiş. Bu mağazada Mesajlar uygulaması ile birlikte çalışabilecek eklentiler yer alacak. Basit GIF üreticilerinden, online ödeme yapabilen güçlü uygulamalara kadar, bu harici mağazanın geniş bir kataloğu olacak.

Fotoğraflar

iOS 10’un Fotoğraflar uygulaması, Apple’ın Siri Intelligence adını verdiği derin öğrenme algoritması ile güncellendi. Gelişmiş yüz ve obje tanıma teknolojisi ile donatılan uygulama, bu araçları kullanarak fotoğraf galerisini baştan sona tarayıp kişileri, hayvanları, mekanları ve objeleri tespit edebiliyor.

Elde ettiği verileri fotoğrafları gruplandırmak için kullanan uygulama, bu sayede fotoğraf arama özelliklerini geliştiriyor. Örneğin kullanıcı “kedi” diye aratırsa, uygulama içinde kedi tespit ettiği fotoğrafları buluyor.

Bir diğer yeni özellik olan Memories ise, fotoğraf tanımlama, zaman ve mekana göre fotoğrafları derleyip, belirli bir tema çevresine sergiliyor. Örneğin ailenizle gittiğiniz dağ gezisine ait fotoğraflar tek bir albüm gibi derleniyor.

ios memories

Diğer pek çok Apple uygulaması gibi Fotoğraflar da iOS 10 ile birlikte Markup desteğine kavuşuyor. Böylelikle fotoğraflarınıza yazı ekleyebiliyor, skeç çizebiliyor ve notlar ekleyebiliyorsunuz.

Bütün bu yeni özellikler, cihazın grafik işlemcisi üzerinden çalışıyor. Apple, müşterilerinin görsellerini görmediklerinin altını özellikle çiziyor. Uygulamanın yeni tarama özellikleri ise tamamen iCloud’dan bağımsız çalışıyor.

Yeni Uygulamalar ve Güncellemeler

Apple Music

Apple Music, daha minimalist bir tasarımla yenilenmiş. Bu sayede dinlenecek yeni içerik bulmak kolaylaşmış. Uygulamanın sekmeleri, daha iyi içerik keşfi için Library, For You, Browse ve Radio olarak güncellenmiş. Ayrıca müziklerinizi daha kolay bulabilmeniz için yeni bir arama sekmesi eklenmiş.

ios apple music

Apple, dinleyicilerin sanatçıları takip edebileceği bir dahili sosyal ağ olan Connect sekmesini kaldırmış. Fakat sanatçıların gönderi ve tavsiye listelerine yeni For You sekmesinden ulaşılabilecek.

Son olarak artık uygulama içinde dinlediğiniz müziklere ait şarkı sözlerini görüntüleyen yeni bir özellik eklenmiş.

Haberler

Haberler uygulamasının tasarımı daha kalın metinler ve daha basit arayüzle yenilenmiş. Kullanıcıya özel haberlerin listelendiği sekme, daha iyi haber keşfi için konu başlıklarına göre ayrılmış. Ayrıca uygulama, önemli bir haber yayınlandığında kullanıcıya bildirim gönderiyor.

Mail

Mail uygulamasının yeni tasarımı, birden fazla mesajı tek sayfada birbirine bağlayan yeni bir özellik sunuyor. Ayrıca 12.9 inçlik iPad Pro sahipleri, artık uygulamayı üç sütun formatında kullanabiliyor.

ios mail

Haber bültenleri için otomatik abonelikten çıkma seçeneği yeni güncellemenin en faydalı özelliklerinden. Ayrıca yeni akıllı taşıma sistemi ile uygulama hangi postayı, hangi klasöre taşımak isteyebileceğinizi tahmin edebiliyor.

Haritalar

Haritalar uygulaması, erişim kolaylığını artıracak şekilde yeniden tasarlanmış. Varış yeri önerileri merkeze alınmış ve daha belirgin geri besleme araçları sunulmuş. Yeni güncelleme ile artık uygulama yol üzerindeki trafik bilgisini sunabiliyor.

ios harita

Geliştiricilere sunulan yeni araçlar sayesinde artık uygulamalar, Haritalar ile entegre bir şekilde kullanılabilecek. Yani yemek rezervasyonu için kullandığınız uygulama, doğrudan Haritalar uygulaması ile konum belirlemenizi sağlayabilecek.

Apple Haritalar, aracınızı park ettiğinizde aracınızın konumunu otomatik olarak hatırlayacak. Böylece kalabalıkta bile aracınızı kolaylıkla bulabileceksiniz.

Ek Bilgiler

Split-View multitasking destekleyen iPad’lerde artık aynı ekranda iki Safari penceresi açmak mümkün.

Safari artık sınırsız sekme destekli.

Panoya kopyaladığınız metinler artık iOS ve macOS arasında senkronize ediliyor. Yani iPhone’da kopyaladığınız bir metni, macOS Sierra yüklü bir bilgisayarda yapıştırabilirsiniz.

Yeni CallKit SDK’sı ile üçüncü parti Skype gibi yazılımlar, standart telefon gibi çalışabiliyor.

iOS ile birlikte gelen sesli mesajlar, metin formatına çevriliyor.

Uyku düzeninize özel bir alarm programı kurabileceksiniz.

Game Center uygulaması kaldırılıyor, ancak servis çalışmaya devam edecek.

Çıkış Tarihi

iOS 10, geçtiğimiz pazartesi geliştiricilerin kullanımına sunuldu. İşletim sisteminin açık beta testi Temmuz ortalarında başlayacak ve final sürümü sonbahar aylarında yeni iPhone sürümleriyle birlikte genel kullanıma sunulacak.

iOS 10; iPhone 5 ve sonrası, iPad mini 2 ve sonrası, iPad 4 ve sonrası ve 6. nesil iPod Touch cihazları için yayınlanacak.