Anasayfa Makale Pratik Thunderbolt 3 Kartı Nedir? ASUS ThunderboltEX 3

Thunderbolt 3 Kartı Nedir? ASUS ThunderboltEX 3

Thunderbolt 3 Kartı Nedir? ThunderboltEX 3
Thunderbolt 3 Kartı Nedir? ThunderboltEX 3

USB limitlerinin ötesinde daha da hızlı veri aktarımı için kullanılan Thunderbolt 3 ve USB 3.1 Gen 2 Type-C portları sunan ThunderboltEX 3 kartına bakıyoruz…

ASUS tarafından tek başına satılan ve üst seviye bazı anakartların kutusuna dahil edilen ThunderboltEX 3 kartı, uygun Thunderbolt Header bağlantısına sahip anakartlara ek bağlantı seçenekleri sunuyor.

ThunderboltEEX 3 kart 40 Gbps hız, tek portta Thunderbolt 3, USB 3.1 Gen 2 Type-C bağlantısı ve DisplayPort 1.2 sunuyor. 36 Watt’a varan güç aktarımı sağlayabilen bu kartın üzerinde ayrıca USB 3.1 Type-A ve Mini DisplayPort girişi de yer alıyor.

Peki bu ne işe yarıyor? Süper hızlı veri aktarımı özellikle büyük boyutlu dosya aktarımlarında profesyonellere zaman kazandırıyor. Projenin hızlı bir şekilde aktarılması gereken durumlarda kritik. Her iki tarafta Thunderbolt 3 bağlantısı varsa TB3 bağlantılı harici bir diske büyük miktarda veriyi hızla aktardıktan sonra kurye ile ya da elden hızla transfer etmek mümkün. Buna Sneakernet de deniliyor yani tabanvay…

Peki Thunderbolt 3 neler destekliyor:
Tek 4K ekran, 4096 x 2160, 30-bit @ 120 Hz
Tek 5K ekran, 5120 x 2880, 30-bit @ 60 Hz
Çift 4K ekran, her biri için 4096 x 2160, 30-bit @ 60 Hz

Aynı zamanda Thunderbolt 3 portları Type-C olarak USB cihazlar ve kablolar ile uyumlular. Thunderbolt 3 bunun yanında geriye dönük olarak Thunderbolt 2 ve Thunderbolt ile de uyumlu. Elbette kullanmak için 4 PCI Express 3.0 hattına ihtiyacınız var, bu bağlamda özellikle X99 sistemlerde üst seviye işlemcilerle birlikte tercih etmeniz gerekiyor. Sistem kurulumunda bütün hatlar SLI ya da Crossfire X için harcanmamalı, PCI Express SSD ve Thunderbolt 3 için de hatlar hesaplanıp ayrılmalı.

Ancak Thunderbolt 3’ün bağlantısı artık USB-C olarak simetrik hale getirildi. Yani aynı kablo ile TB 3’ü anında eski nesillere takamıyoruz. Peki adaptör çalışır mı? Evet, ucuna adaptör takarak TB 3’ü TB 2 ve TB 1 ile çalıştırabilirsiniz, yani başta belirttiğimiz gibi teknoloji geriye dönük olarak uyumlu. Benzer şekilde Type-C, Type-A adaptörler de mevcut.

Peki bu gelişmiş, süper hızlı teknolojinin eksisi ne? Şu an için tek eksisi fiyatının diğer çözümlere göre yüksek olması. Thunderbolt kablolarında ek kontrolcü bulunuyor ve teknoloji Intel’e ait. Her Thunderbolt cihaz bu yüzden ek yonga ve teknoloji maliyeti taşıyor. Bu da teknolojinin USB gibi her cihazda yaygın kullanılan evrensel bir standart olmasının önüne geçiyor. Günümüzde Thunderbolt 3 teknolojisi üst seviye ihtiyaçları olan kurumlara ve profesyonellere hitap ediyor.

Daha yaygın ve uygun fiyatlı bir çözüm için USB 3.1 Hız Testi videomuzu izleyebilirsiniz…