Anasayfa Makale Pratik Bellek Hızı Arttırma Rehberi

Bellek Hızı Arttırma Rehberi

Bellek Hızı Arttırma Rehberi
Bellek Hızı Arttırma Rehberi

Bellekler neden kutuda yazandan daha yavaş çalışır? Nasıl yüksek hıza getirilir? XMP’yi açıklıyor ve örnek ile gösteriyoruz.

İster Intel, ister AMD işlemci kullanın, RAM’lerde Extreme Memory Profile yani XMP teknolojisi ile RAM’lerinizi tam kapasite çalıştırabilirsiniz.

RAM üreticileri ürettikleri belleklerde her anakartta çalışacak belleği varsayılan olarak belirlerler. Örneğin yeni nesil bir RAM, anakart üzerinde işlemci içerisindeki kontrolcünün de desteğine bağlı olarak 2133 ya da 2400 MHz olarak çalışabilir.

Zira Intel Core i7 5960X içerisindeki bellek kontrolcü X99 Deluxe anakartta standart olarak 2133 Mhz frekansı kullanırken, Intel Core i7 6950X ve 6900K işlemcilerin içerisindeki iyileştirilmiş kontrolcü X99 Deluxe ya da X99 Deluxe 2 anakartlarda takılan 2400 MHz RAM’leri 2133 yerine 2400 MHz’de çalıştırır.

Bellek profili devreye sokulduğunda ise anakarta ve işlemciye uygun olarak belleklerin frekansı ayarlanır. Yani uygun ayarlar seçilerek normalde açılmayan yüksek hız açılır. İşte buna kısaca XMP diyoruz ve her iki örnek işlemcide, anakartta da XMP ile 3000 MHz kolaylıkla açılır.

XMP işlemi zaten belleklerin içerisinde geldiği için bir hız aşırtma işlemi değildir. Uyumluluk ve yüksek performans dengesini bulmak için varsayılan olarak kapalıdır. Kullanıcı kendisi açabilir ve yüksek frekansları etkinleştirebilir. Her RAM ve her sistemde çalışma garantisi olmadığı için RAM ve anakart üreticileri standart frekansların reklamını yapar, yanına da XMP ile desteklenen değerleri isterlerse yazarlar. Yani bilgi edinirken burada sorumluluk kullanıcıya düşer.

Örneğin APU sistem rehberinde anakartın teknik özelliklerine bakan biri 2133 MHz desteklediğini görüp Technopat’ta konu açarak ya da yorum yaparak 2400 MHz’de nasıl çalıştırıldığını sorabilir. Technopat ise XMP’nin çalıştığını test ettiği için normalde üreticilerin ya da satış noktalarının resmi olarak belirtmediği frekansın hangi anakart ve RAM ile rahatlıkla çalıştırıldığını rehberinde uygulamalı olarak gösterebilir. Bu da liste alışverişinde karşımıza çıkan sorunların güzel bir örneğidir, kağıt üzerinde sistem toplamak ile gerçekten sistem toplamak arasında fark vardır. Technopat Sistem Tavsiyeleri‘nde ise bu tür noktalar göz önüne alınır ve denenmiş, kendisini kanıtlamış bileşenlere ağırlık verilir, güvenilir ürünler seçilir.

Biz de rehberimizde X99 sistemlerde X99 Deluxe 2 anakart ile XMP’yi etkinleştirip, 4 kanal belleğimizin frekansını 2133’ten 3000 MHz’ye çıkarttık. Devamını Intel Core i7 6900K inceleme videosunda görebilirsiniz…