Anasayfa Haber Qualcomm Snapdragon 821 Resmen Tanıtıldı

Qualcomm Snapdragon 821 Resmen Tanıtıldı

Qualcomm, 14nm üretim mimarisiyle geliştirdiği ve dört Kyro çekirdeğinin yer aldığı yeni yonga seti Snapdragon 821’i duyurdu.

Qualcomm, 14nm süreciyle geliştirdiği Snapdragon 821’i resmen duyurdu. Yeni yonga seti, bu yılın amiral gemisi akıllı telefonlarında kullanılan Snapdragon 820’nin güncellenmiş versiyonu olarak karşımıza çıkıyor

Qualcomm’un dört çekirdekli 64-bit Kyro işlemcisini barındıran yonga seti, bir önceki nesildeki 14nm FinFet mimarisini devam ettiriyor. Elbette her zaman olduğu gibi bu yeni modelde de daha düşük güç tüketimi ve daha yüksek performans vadediliyor.

Kyro Çekirdekleri

Snapdragon 821’deki iki çekirdek standart hızda daima çalışıyor ve temel işlemlerin yerine getirilmesini sağlıyor. Yüksek işlem gücü gereken ve performansa dayalı uygulamalar çalıştırıldığında ise performans için diğer iki çekirdek de devreye giriyor.

Böylece gerekmeyen durumlarda çekirdekler sistem tarafından otomatik olarak kapatılıyor ve enerji tasarrufu sağlanıyor. Bu durum, daha uzun batarya ömrü sağlıyor.

Eski yonga setindeki standart çekirdekler 1.6 GHz’de çalışıyordu. Ancak artık Snapdragon 821’de bu saat hızı 2 GHz’e yükseldi. Ayrıca yüksek hızlı çekirdeklerin saat hızında da iyileştirme söz konusu. Snapdragon 820’de 2.2 GHz’de görev yapan işlemciler artık yeni yonga setiyle birlikte 2.4 GHz’e çıkmış.

qualcomm-snapdragon-821-1Grafik İşlem Birimi

GPU tarafında ise herhangi bir değişiklik yok. Snapdragon 820’deki Adreno 530 burada yalnızca saat hızı artırılmış bir şekilde aynen kullanılıyor. Normalde 624 MHz olan çekirdek hızı bu yeni yonga setinde 650 MHz’e çıkarılmış. Grafik işlem biriminin veri yolu ise 256-bit. OpenGL ES 3.1+AEP, Open CL 2.0 ve DirectX 11.2 destekleniyor.

Kablosuz Bağlantı Standartları

Yeni yonga setinde entegre olarak Snapdragon X12 LTE modem yer alıyor. Bu LTE modem CAT12/13 destekliyor. Böylece teoride saniyede 600 Mbps indirme ve 150 Mbps yükleme yapılabiliyor. Wi-Fi ve LTE arasındaki uyumu daha da artıran yenilikler, temelde akıllı arama özelliği sayesinde kablosuz ağlar ve mobil bağlantı arasında daha hızlı geçiş sağlıyor.

Bu yeni yonga setini tercih eden akıllı telefon üreticileri, 4K yani 3840×2160 piksel çözünürlükte ekranlara yer verebilecek. Ayrıca Snapdragon 821, 4K ve 60 FPS video kaydına da imkan tanıyor, kod çözme yetenekleri de hayli gelişmiş. Snapdragon 821 sayesinde 28 MP’e kadar 14-bit çift kamera desteği sunuluyor.

Bu yeni yonga setinin Snapdragon 820’ye göre %10 daha yüksek performans sergilediği belirtiliyor. Snapdragon 821’in yılın ikinci yarısında tanıtılacağı ve daha sonrasında da yeni akıllı telefonlarda karşımıza çıkacağı belirtiliyor.