Doom Artık Vulkan Destekli!

In Haber, Oyun by Muhsin Bayram2 Comments

Bethesda bünyesinden id Software imzasıyla yayınlanan yeni Doom, artık resmen Vulkan destekliyor.

Dünyanın en eski FPS serilerinden olan Doom, geçtiğimiz Mayıs ayında en yeni oyunuyla geri döndü. Çıkışı itibariyle OpenGL destekli olan oyun, AMD ve Bethesda’nın duyurduğu üzere artık en yeni API’lerden biri olan Vulkan’ı da destekliyor.

AMD’nin Mantle teknolojisini temel alan Vulkan, Windows ve Linux işletim sistemlerinde OpenGL’e kıyasla daha fazla performans sunuyor. Oyunlarda düzenleme yükünü de ciddi miktarda azaltıyor. Ayrıca OpenGL ile erişilemeyen bazı GPU özellikleri Vulkan ile kullanılabiliyor.

Doom’un Vulkan API’si sayesinde kullanabildiği bazı ek özellikler var. Bunlardan ilki olan Asynchronous Shaders, AMD’nin GCN ve Polaris GPU mimarilerinde bulunan eşzamansız işlem motorlarını kullanarak sırası gelmeyen görevleri işleyebiliyor.

Hazır fonksiyonlar olarak da nitelendirilen gölgelendirici yapıiçi fonksiyonları, geliştiricilerin sadece API’lerin erişebildiği grafik donanım komutlarına erişebilmesini sağlıyor. AMD bu yöntemi oyun konsollarında GPU’dan daha fazla performans alabilmek için kullanıyor.

Vulkan’ın sunduğu son özellik olan frame flip optimizasyonları ise, karelerin kopyalanması ve kaydedilmesi gibi aşamalarının atlanılarak, doğrudan hazır karelerin monitöre iletilmesini sağlıyor.

AMD’nin Doom üzerinde gerçekleştirdiği testlerde Vulkan ve OpenGL arasındaki farklar bariz bir şekilde belli oluyor.

doom vulkan

  • 1920×1080 çözünürlükte Vulkan, Radeon RX 480 ve Radeon Software 16.7.1 kombinasyonu, aynı kombinasyonun OpenGL versiyonuna göre %27’ye varan performans artışı sunuyor.
  • 2560×1440 çözünürlükte ise aynı kombinasyonlar arasında Vulkan %23’e varan bir üstünlük sağlıyor.