MSI GTX 1070 Gaming X 8G OC Mode BIOS Güncelleme Rehberi

In Video by Recep Baltaş28 Comments

MSI’ın GTX 1070 Gaming X 8G ekran kartını kalıcı olarak Gaming Mode veya OC Mode’a almak için bu rehberimize göz atabilirsiniz.

NVIDIA’nın 16nm üretim teknolojisi ile üretilen Pascal mimarili ekran kartlarının sunduğu en büyük avantajlardan birisi yüksek frekanslar oldu. Düşük güç tüketimi ve daha az ısınma ile grafik işlemcileri artık rahatlıkla 1.6 GHz üstünde çalıştırabiliyoruz. Bu yüksek frekanstan en çok nasibini alan ise GTX 1070 serisi oluyor diyebiliriz. Zira 1070 serisi kartları çoğu üretici 1.9 GHz gibi frekanslarda çalıştırmakta.

MSI da kartlarını yüksek frekanslarda çalıştıran firmalardan biri. Fakat normal şartlarda firmanın çoğu kartı Gaming Mode denilen daha dengeli bir seviyede çalışıyor. Dileyen kullanıcılar Gaming App yazılımı ile kolayca OC Mode diye adlandırılan daha yüksek frekansa geçiş yapabiliyor. Fakat MSI bu işlemi kalıcı yapmak için artık bir BIOS güncellemesini de kullanıcılara sunmaya başladı.

GTX 1070 Gaming X 8G’nin sayfasına girdiğinizde artık destek kısmında bir BIOS güncellemesi olduğunu görüyorsunuz. Özellikle belli bir seri kartlar için sunulan bu BIOS dosyalarını indirip kartınızı kalıcı olarak OC Mode veya Gaming Mode’a alabiliyorsunuz. Frekans bilgileri kartın VBIOS diye de adlandırılan kontrol yazılımına kalıcı olarak işlendiğinden artık Gaming App kullanmasanız da kartınız daima yüksek frekanslarda çalışıyor. Tabii ki burada bu frekansların sadece 3D uygulama açtığınızda devreye girdiğini de belirtelim. Masaüstünde yine kartın 2D frekansları devrede oluyor ve güç tasarrufu yapmaya devam ediyorsunuz.

Sonuç olarak MSI kullanıcılara güzel bir seçenek sunmuş. Biz de GTX 1070 Gaming X 8G incelemelerini OC Mode’da iken yaptık ve buna rağmen kartın gerçekten serin çalışması takdire şayan idi. Bu bağlamda dileyen kullanıcılar frekansları daha da yukarıya çekebilirler.

İndirin: GTX 1070 Gaming X 8G OC Mode BIOS

Uyarı: Sadece 602-V330-06S seri numartasına sahip kartlarla uyumludur!

  • 00:10 MSI Gaming App ne işe yarıyor?
  • 00:35 MSI Gaming App kurulmadan ekran kartı nasıl çalışır?
  • 01:05 BIOS güncellemesini neden yapıyoruz?
  • 01:25 BIOS güncellemesini nereden indireceğiz?
  • 01:45 BIOS sürüm rakamı neden çok önemli?
  • 02:05 İndirilen dosyadan sürüm numarası nasıl kontrol edilir?
  • 02:35 BIOS seri numarasını nereden bulacağız?
  • 03:25 BIOS güncellemesini nasıl çalıştıracağız?
  • 04:35 Mod seçimi ve dikkat edilecek detaylar
  • 05:20 GPU-Z ile ekran kartı frekanslarının kontrol edilmesi