Anasayfa Video MSI GTX 1070 Gaming X 8G OC Mode BIOS Güncelleme Rehberi

MSI GTX 1070 Gaming X 8G OC Mode BIOS Güncelleme Rehberi

MSI’ın GTX 1070 Gaming X 8G ekran kartını kalıcı olarak Gaming Mode veya OC Mode’a almak için bu rehberimize göz atabilirsiniz.

NVIDIA’nın 16nm üretim teknolojisi ile üretilen Pascal mimarili ekran kartlarının sunduğu en büyük avantajlardan birisi yüksek frekanslar oldu. Düşük güç tüketimi ve daha az ısınma ile grafik işlemcileri artık rahatlıkla 1.6 GHz üstünde çalıştırabiliyoruz. Bu yüksek frekanstan en çok nasibini alan ise GTX 1070 serisi oluyor diyebiliriz. Zira 1070 serisi kartları çoğu üretici 1.9 GHz gibi frekanslarda çalıştırmakta.

MSI da kartlarını yüksek frekanslarda çalıştıran firmalardan biri. Fakat normal şartlarda firmanın çoğu kartı Gaming Mode denilen daha dengeli bir seviyede çalışıyor. Dileyen kullanıcılar Gaming App yazılımı ile kolayca OC Mode diye adlandırılan daha yüksek frekansa geçiş yapabiliyor. Fakat MSI bu işlemi kalıcı yapmak için artık bir BIOS güncellemesini de kullanıcılara sunmaya başladı.

GTX 1070 Gaming X 8G’nin sayfasına girdiğinizde artık destek kısmında bir BIOS güncellemesi olduğunu görüyorsunuz. Özellikle belli bir seri kartlar için sunulan bu BIOS dosyalarını indirip kartınızı kalıcı olarak OC Mode veya Gaming Mode’a alabiliyorsunuz. Frekans bilgileri kartın VBIOS diye de adlandırılan kontrol yazılımına kalıcı olarak işlendiğinden artık Gaming App kullanmasanız da kartınız daima yüksek frekanslarda çalışıyor. Tabii ki burada bu frekansların sadece 3D uygulama açtığınızda devreye girdiğini de belirtelim. Masaüstünde yine kartın 2D frekansları devrede oluyor ve güç tasarrufu yapmaya devam ediyorsunuz.

Sonuç olarak MSI kullanıcılara güzel bir seçenek sunmuş. Biz de GTX 1070 Gaming X 8G incelemelerini OC Mode’da iken yaptık ve buna rağmen kartın gerçekten serin çalışması takdire şayan idi. Bu bağlamda dileyen kullanıcılar frekansları daha da yukarıya çekebilirler.

İndirin: GTX 1070 Gaming X 8G OC Mode BIOS

Uyarı: Sadece 602-V330-06S seri numartasına sahip kartlarla uyumludur!

  • 00:10 MSI Gaming App ne işe yarıyor?
  • 00:35 MSI Gaming App kurulmadan ekran kartı nasıl çalışır?
  • 01:05 BIOS güncellemesini neden yapıyoruz?
  • 01:25 BIOS güncellemesini nereden indireceğiz?
  • 01:45 BIOS sürüm rakamı neden çok önemli?
  • 02:05 İndirilen dosyadan sürüm numarası nasıl kontrol edilir?
  • 02:35 BIOS seri numarasını nereden bulacağız?
  • 03:25 BIOS güncellemesini nasıl çalıştıracağız?
  • 04:35 Mod seçimi ve dikkat edilecek detaylar
  • 05:20 GPU-Z ile ekran kartı frekanslarının kontrol edilmesi
Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.