Anasayfa Haber Intel, Coffee Lake Ailesinde 6 Çekirdek Kullanacak

Intel, Coffee Lake Ailesinde 6 Çekirdek Kullanacak

Intel Coffee Lake işlemci ailesinin varlığı ilk kez ortaya ortaya çıktı.

Intel’in halen pazarda olan Skylake işlemci ailesinden sonra, 2017 yılında Kaby Lake ile yola devam edeceği biliniyordu. 14 nm mimarisinde üretilecek olan bu işlemci ailesi, 2018 itibariyle yerini 10 nm Cannon Lake işlemcilere bırakacaktı.

Ancak Intel’in kendi iş yazışmalarının basına sızmasıyla, şirketin başka planlarının da olduğu ortaya çıktı. Bu planlara göre Intel, 2018 yılında sadece 10 nm Cannon Lake işlemcileri değil, Coffee Lake kod adlı bir başka seriyi de satışa çıkaracak.

Coffee Lake serisi işlemciler aslında Kaby Lake ailesinin daha da rafine edilmiş hali olacak ve 14 nm mimarisinde üretilecekler. 15-28 Watt arası TDP değerine sahip olan U serileri 2 çekirdekli olacak. Bu işlemcilerde GT3e serisi entegre grafik işlemci de bulunacak.

35-45 Watt arası TDP değerine sahip olan H serisi Coffee Lake işlemciler ise 2, 4 ve 6 çekirdekli modellerle satışa çıkacaklar. Yine GT3e entegre grafik işlemcisi bulunacak olan H serisi işlemcilerle birlikte, Intel’in ürün gamına 6 çekirdekli işlemciler de girmiş olacak.

Intel-Coffee-LakeCoffee Lake serisi işlemcilerin nispeten hesaplı çözümler arayan son kullanıcıya hitap edeceği düşünülüyor. Şirketin Cannon Lake ile 10 nm üretime başlamışken neden 14 nm işlemcileri sürdürmeyi tercih edeceği konusunda ise farklı fikirler var.

Bunlardan en olası görüneni, 10 nm üretim sürecinin ilk başlarda yeterince verimli olmama ihtimali. Şirketin bundan doğacak açığı, 14 nm işlemcilerle kapatmayı planladığı tahmin ediliyor. Tabii 14 nm bantlara yapılan yatırımın uzun süre kullanılması da başka bir olası sebep.