Amerika, 5G Şartnamesini Onayladı

In Haber by Berker Güngör3 Comments

Amerika Birleşik Devletleri, 5G altyapıyı kurmak için gereken mevzuatı karara bağladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde tüm iletişim konularında karar yetkisi bulunan Federal İletişim Komisyonu (FCC), 5G iletişim altyapısının oluşturulması için gerekli mevzuatı onayladı. Oy birliğiyle kabul edilen yeni mevzuat, telekom şirketlerinin çalışmalarının ana hatlarını belirleyecek.

Amerikan pazarı hayli büyük ve güçlü olduğundan, FCC tarafından alınan kararların sonuçları ABD dışındaki pazarlara da büyük etkide bulunuyor. Güney Kore ve Japonya gibi teknoloji üreten ülkeler, standartlarını belirlerken ABD pazarını ve FCC kurallarını da dikkate almak zorundalar.

FCC tarafından onaylanan mevzuatla, ABD topraklarındaki telekom şirketlerinin kullanımı için çok yüksek dalgaboyu bant genişliğinde dört yeni kanal belirlendi. Bu kanallar mobil ve kablosuz veri aktarımı için 28 GHz, 37 GHz ve 39 GHz frekanslarını ayırıyor. Ayrıca bir de 64 ve 71 GHz arası kanal daha oluşturulacak.

Bu dalgaboyundaki radyo dalgaları, daha düşük frekanslardaki yayınlara göre çok daha yüksek miktarda veri taşıyabiliyorlar. Ancak sinyal güçleri atmosferde ve karşılaştıkları diğer nesnelerde çok çabuk zayıflıyor. Bu yüzden de 5G şebekelerinin kurulumunda alışılmış baz istasyonları yerine, daha küçük ve sık yerleştirilmiş hücresel ağların kurulması gerekiyor.

İlgili videomuz: 5G Hız Testi – MWC 2016