Anasayfa Haber No Man’s Sky Bir Türlü Beladan Kurtulamıyor

No Man’s Sky Bir Türlü Beladan Kurtulamıyor

Çıkış tarihi çok yaklaşan No Man’s Sky, bu kez de bir patent davasıyla karşı karşıya kalacak gibi görünüyor.

Daha önce su baskınından, isim hakkı davasına kadar pek çok sorunla boğuşan No Man’s Sky, çıkmasına çok az zaman kala yeni bir sorunla boğuşmak zorunda kalabilir. 9 Ağustos tarihinde PC ve PS4 için çıkması beklenen oyun, bu sorun aşılamazsa süresiz olarak ertelenebilir!

Hello Games tarafından geliştirilen oyunun en büyük özelliği, hayli karmaşık bir matematik formülü sayesinde tüm bir galaksiyi sıfırdan yaratabilme yeteneğine sahip olması. Sadece gök cisimlerini değil, gezegenleri ve hatta üzerlerindeki hayat formlarını da bu şekilde anlık olarak yaratabilen oyunun, bunu nasıl yaptığı bir süre tartışma konusuydu.

Oyunun yapımcıları verdikleri çeşitli demeçlerde, bu iş için 2003 yılında Belçikalı bir bitki genetiği uzmanı olan Johan Gielis tarafından geliştirilen GIELIS Formülü’nden faydalandıklarını ifade etmişlerdi. Karşılarına çıkması muhtemel patent davasının çıkış noktası da tam bu.

Johan Gielis, formülünü geliştirdikten sonra Genicap adlı bir şirkete ortak olmuş ve bu formülün patenti de şirketin elinde bulunuyor. Genicap yönetimi sahip oldukları formülü kullanan Hello Games’in kendilerine lisans ücreti ödemediğini, hatta telefonlara bile çıkmadıklarını ifade ediyor.

Çıkışına kısa süre kalan No Man’s Sky için Genicap şirketine telif ödenmesi ciddi bir ihtimal. Sony’nin daha önce olduğu gibi yine Hello Games’in yardımına koşacağı tahmin ediliyor. Ancak bir anlaşma sağlanmaz ve iş mahkemeye düşerse, oyunun çıkış tarihi dava sonuçlanana kadar ertelenebilir.

Bu arada oyunla ilgili yayınlanan yeni bir tanıtım videosunu da aşağıda izleyebilirsiniz. Umarız oyunun çıkışı ertelenmez.