Anasayfa Haber Western Digital Yeni 3D NAND Belleklerin Üretimine Başlıyor

Western Digital Yeni 3D NAND Belleklerin Üretimine Başlıyor

SanDisk’i satın alan Western Digital, Toshiba ile ortak geliştirilen yeni 3D NAND belleklerin üretimine başladı.

SanDisk ve Toshiba tarafından 2015 yılında yapılan bir duyuruda, iki şirketin yeni nesil 3D NAND bellek teknolojileri üzerinde çalıştığı duyurulmuştu. Bunun hemen ardından da SanDisk’in Western Digital tarafından satın alındığı açıklandı.

SSD pazarına girmek isteyen Western Digital’in SanDisk’i 19 milyar dolara satın alması, teknoloji pazarındaki büyük anlaşmalar arasına girdi. Western Digital ise SanDisk’in Toshiba ile ortak çalışmalarını devam ettirdi.

İki şirketin ortak geliştirdiği yeni 3D NAND bellek yongalarının deneme üretimine başlandığı da bugün açıklandı. 2017 yılının ilk çeyreğinde üretim kapasitesinin pazarı besleyecek hacime ulaşması planlanıyor. Üretilen bu yeni nesil yongalar, veri depolama pazarında çok ciddi değişikliklere sebep olacak kadar gelişmiş.

Klasik NAND bellek yongalarının aksine, 3D NAND yongalarında hafıza hücreleri katmanlar halinde üst üste yığılıyorlar. Bu da yonga yüzey alanını büyütmeden, depolama kapasitesini artırma imkanı tanıyor. WD ve Toshiba tarafından geliştirilen yongalar ise katman sayısının 48’den 64’e çıkarılmasına imkan tanıyor.

Bunun anlamı, her yonganın neredeyse yarım TB depolama kapasitesine sahip olması demek. Tek yonga üzerine bu kadar veri depolanabilmesi, üretim maliyetlerinin de düşük tutulabilmesine imkan tanıyacak. 2017 yılında SSD maliyetlerinde önemli bir düşüş yaşanması ve daha çok kullanıcıya ulaşılması bekleniyor.