Anasayfa Makale Mac Bilgisayardaki SSD Üzerindeki Veriler Nasıl Tamamen Silinir?

Mac Bilgisayardaki SSD Üzerindeki Veriler Nasıl Tamamen Silinir?

Mac bilgisayarınızın SSD’sini tamamen temizlemek için yapmanız gerekenler, klasik sabit disklerden biraz daha farklı.

Bir önceki yazımızda bir Mac sistemde sabit diskteki verilerin nasıl geri döndürülemez bir şekilde temizleneceğini anlatmıştık. Burada ise aynı işlemin SSD’li bir Mac’te nasıl yapılacağını göstereceğiz. Ne yazık ki geleneksel sabit diskler için kullandığımız yöntem burada işe yaramıyor. Bu yüzden fazladan birkaç adımla uğraşmamız gerekiyor.

Sabit diskleri temizlemek için, diski baştan sona 0 değeri ile dolduran bir yöntem kullanmıştık. Ancak Mac’iniz bir SSD’ye sahipse, Disk İzlencesi bu yöntemi kullanmanıza izin vermiyor. Apple bunun sebebi olarak SSD’lerin buna ihtiyaç duymuyor olmasını gösteriyor. Apple burada kısmen haklı, zira SSD’lerden veri kurtarmak biraz daha zahmetli, ancak imkansız değil. Bu sebeple diğer yöntemleri de değerlendirmekte fayda var.

FileVault

FileVault temelde bir şifreleme aracı. Bu araç çalıştığı sürece diskteki verilere ulaşmak için bir anahtar gerekiyor. Ancak bu anahtarı kaybetmeniz durumunda verileriniz neredeyse silinmiş gibi kaybediliyor. Bu yüzden sık sık şifre unutan biriyseniz FileVault’u kullanmanızı önermeyiz.

FileVault’un en faydalı özelliği ise bu yöntemle şifrelenmiş bir diski sildiğinizde, diskteki veriler kurtarılamaz duruma geliyor. Yani Mac’inizi elden çıkarmadan önce kişisel verilerinize dair kalıntıları temizlemek isterseniz, FileVault oldukça işinize yarayacaktır.

FileVault aktifken sistemizi command + R kombinasyonu ile başlatıp kurtarma moduna girin. Disk İzlencesini kullanarak şifrelenmiş diskin kilidini açın. Bu sayede FileVault anahtarı silinecek ve veriler erişilemez konuma gelecektir.

Terminal

FileVault ile uğraşmak istemiyorsanız farklı bir yöntem daha mevcut. Bu yöntem Terminal kullanmayı gerektiriyor. Terminali işletim sistemi açıkken kullanabileceğiniz gibi, kurtarma modunda da kullanabilirsiniz.

Kurtarma moduna girin ve Terminal uygulamasını başlatın. Ardından tercihinize uygun olarak şu komut taslağını kullanın:

diskutil secureErase freespace DEĞER /Volumes/DİSK

DEĞER yazan bölüme 0 ile 4 arası değerler girebilirsiniz.

  • 0 = Diski baştan sona bir defa 0 değeri ile dolduracaktır.
  • 1 = Diski baştan sona rastgele rakamlar ile dolduracaktır.
  • 2 = Diski baştan sona 7 defa 0 değeri ile dolduracaktır.
  • 3 = Aynı işlemi 35 defa gerçekleştirecektir.
  • 4 = Aynı işlemi 3 defa gerçekleştirecektir.

DİSK yazan bölüme ise sabit diskinizin adını yazmanız gerekmektedir. Eğer disk adınızda boşluk varsa \ tuşunu kullanmalısınız. Örneğin sabit diskinizin adı Macintosh HD ise şu komutu girebilirsiniz.

diskutil secureErase freespace 3 /Volumes/Macintosh\ HD

Böylece SSD üzerindeki verilerinizi, sizden sonraki kullanıcının okuyamayacağı şekilde temizlemiş olacaksınız.

MAC üzerinde sabit disk temizliği için diğer rehberimize bakabilirsiniz: Mac Sabit Diski Nasıl Tamamen Silinir?