Anasayfa Makale LifeStyle 5 Yararlı Seyahat Uygulaması

5 Yararlı Seyahat Uygulaması

5 Yararlı Seyahat Uygulaması
5 Yararlı Seyahat Uygulaması

Tatilinizi planlarken kullanabileceğiniz ve telefonunuzda götürebileceğiniz, Android ve iOS’ta kullanabileceğiniz 5 farklı ve yararlı seyahat uygulamasına yakından bakıyoruz…

İnternet ile birlikte alışkanlıklarımız da değişti. Seyahat planlarken yıllardır internet üzerinden araştırma yapıyoruz. Bu online hizmetlere destek olarak cep telefonlarımıza kurabildiğimiz mobil uygulamalar da gelişimlerini sürdürüyor. Sadece tatil ya da gezi öncesinde değil, esnasında da kullanabildiğimiz pek çok farklı ve yararlı uygulama var.

Videomuzda özellikle yolculuğunuzu planlarken yararlanabileceğiniz, birbirinden farklı özellikler ve hizmetler sunan 5 mobil uygulamaya yakından baktık. İyi seyirler dileriz…

00:15 – Seyahat planlamasında önemli adımlar.
00:36 – Uygulamalar hem iOS, hem Android sürümüne sahip. Ayrıca navigasyon haricindeki uygulamaların internet sitelerinden masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızda da yararlanabilirsiniz.
00:58 – Tripadvisor.
Tanınan, geniş kapsamlı bir seyehat planlama uygulaması. Nerede ne yapılır? Gidenlerin yorumlarıyla karar vermeyi kolaylaştırıyor.
Artılar: Küresel bir hizmet, çok sayıda kullanıcı ve yorum içeriyor, seyehat fikirleri veriyor.
Eksiler: Bilet hizmetleri için üçüncü partilere yönlendiriyor, yönlendirmeler zaman kaybettiriyor.
01:50 – Türkiye içi aramalar: Rize. Rize’de nereler gezilir?
03:13 – Enuygun.com‘un uçak bileti arama uygulamasına bakıyoruz.
Sitenin kendisinde en uygun kredi hesaplama, en uygun cep telefonu ve internet tarifesi hesaplama gibi farklı arama motoru özellikleri var. Ancak esas odak noktası en uygun uçak bileti fiyatını bulmak.
Artılar: Kullanımının basit olması ve her yaş tarafından kullanılabilmesi, çok sayıda havayolu karşılaştırması, bu işlemleri hızlı yapması ve hali hazırda geniş bir kullanıcı kitlesi olması.
Eksileri: Sitede sadece uçak bileti aramakla kalmıyor, GSM operatörü, en uygun internet tarifesi, en uygun kredi gibi aramalar da yapabiliyorsunuz ancak uygulama sadece uçak bileti araması için kullanılıyor.
07:10 – Yandex Navigasyon ile rota çizme.
Artılar: Adım adım yön tarifi, trafik durumu göstermesi, güncellenmesi.
Eksiler: Haritaları WiFi’da indirmezseniz bolca mobil veri tüketebilirsiniz.
08:25 – Travelmath ile uçuş ve sürüş mesafesi karşılaştırma.
Artılar: Süre ve masraf hesaplaması yapabilmesi.
Eksiler: Sitesi daha kullanışlı zira benzin litre fiyatı gibi değişkenleri Türkiye için ayarlamakta daha kullanışlı.
10:25 – Zomato ile yemek araştırma.
Artılar: Küresel bir hizmet, öğünlere ve semtlere ayrılmış tavsiyeler.
Eksiler: Büyük şehirler haricinde yol üzeri restoran bulma konusunda başarılı değil.

Burada sıraladıklarımız haricinde de sayısız seyahat uygulaması ve hizmeti bulabilir, yararlanabilirsiniz. Ancak seyahatinizi planlamadan, nereye, nasıl gideceğinize ve orada ne yapacağınıza bakarken bu uygulamalar oldukça yararlı olacaktır.

Android İndirme Bağlantıları:

 1. TripAdvisor
 2. Uçak Bileti by Enuygun
 3. Yandex Navigasyon
 4. Travelmath
 5. Zomato

iOS İndirme Bağlantıları:

 1. TripAdvisor
 2. Uçak Bileti by Enuygun
 3. Yandex Navigasyon
 4. Travelmath
 5. Zomato

 

 • UnInvited

  Videonun 0:45 saniyesinde iPhone 6’da Technopat diye bir uygulama var. Ayrıca 27 tane bildirim gelmiş. Bildiğim kadarıyla Technopat’ın mobil uygulaması yok. Bize Technopat’a mobil uygulama çıkacağına dair mesaj mı veriyorsunuz yoksa? :D
  Safari’nin “Ana ekrana ekle” özelliği olabileceğini de düşündüm ama o zaman bildirim gelmezdi herhalde, 27 bildirim var. Mobil uygulama mı geliyor?

 • UnInvited

  Ayrıca yanında TestFlight uygulaması var. TestFlight AppStore’da yayınlanmamış uygulamaların beta sürümünü test etmek için kullanılan birşey diye biliyorum. Technopat mobil uygulama mı geliyor?

 • Açık testte şu an :) İndirip deneyebilirsiniz.

 • UnInvited

  Mobil uygulama olduğunu daha önce açıklamış mıydınız? Bende videodaki gizli mesajı keşfettim zannettim :)

 • Metin

  Hiç internetten otel aradınız mı? Trivago sizi büyük bir yükten kurtararak 200’den fazla uygulama üzerinden 700.000’in üzerinde oteli anında karşılaştırır. Böylelikle ideal otelinizi anında bulursunuz. Otel mi Trivago.