Anasayfa Haber Yeni Bir Fidye Virüsü Tespit Edildi

Yeni Bir Fidye Virüsü Tespit Edildi

Fantom isimli yeni bir fidye virüsü, kendini “kritik Windows güncelleştirmesi” olarak tanımlıyor ve sisteme yerleşerek tüm belgelerinizi şifreliyor.

Son yıllarda fidye virüslerinin sayısı artmaya devam ediyor. Güvenlik şirketleri her ne kadar özel çözümler üretse de, bazı durumlarda çaresiz kalabiliyorlar. Üstelik ülkemizde ücretli ve tam donanımlı antivirüs uygulamalarının kullanımı da pek yaygın değil.

Ransomware olarak tanımlanan fidye virüsleri daha çok e-posta kutularında karşımıza çıkıyor. Son olarak güvenlik şirketi AVG, Fantom isimli yeni bir fidye virüsü bulduğunu açıkladı. Bu virüs, kendini kritik Windows güncellemesi olarak gösteriyor ve adımları takip ettiğimizde belgelerinizin tamamı kötü niyetli kişilerin eline geçiyor.

Dosyaları şifreleyerek kullanılamaz hale getiren sistem, kısa süre içinde sizden ödeme talep ediyor. Şu anda virüsün bulaşması ve temizlemesi konularında herhangi bir bilgi yok. Yani sisteme nasıl bulaştığı ya da temizlemek için ne yapılması gerektiği bilinmiyor.

Fantom_RansomwareYine de kritik Windows güncellemesi şeklinde gelen bildirimlere dikkat etmekte yarar var. Çünkü işlem başladığında siz pencereyi kapatsanız dahi virüs arka planda verilerinizi ele geçirmeye ve eşzamanlı olarak şifrelemeye başlıyor. Dolayısıyla bu virüsle alakalı yeni bir açıklama gelene kadar kritik güncellemeler konusunda tetikte olmak gerekiyor.