Windows 10’da Uygulama Verileri Nasıl Sıfırlanır?

In Makale, Pratik by Muhsin BayramLeave a Comment

Yıldönümü güncellemesi ile birlikte artık Windows uygulamalarına ait veriler silinebiliyor.

Microsoft’un Windows 10 için yayınladığı Yıldönümü güncellemesi o kadar yenilik sunuyor ki, her gün yeni bir özellik keşfetmek mümkün. Güncellemenin Windows’a kazandırdığı ancak çoğu kullanıcı tarafından gözden kaçan özellikler var ve bunlardan biri de uygulamalara ait kullanıcı verilerinin artık silinebilmesi.

Yıldönümü güncellemesi öncesi Windows mağazasından yüklediğiniz uygulamaları sıfırlamak için uygulamayı silmeniz gerekiyordu. Artık bu iş için bir seçenek eklenmiş durumda.

Windows uygulamaları kimi zaman olması gerektiği gibi çalışmayabiliyor. Bu uygulamaların kapalı yapısından dolayı çoğu kullanıcı çareyi uygulamayı silip yeniden yüklemekte buluyor. Neyse ki sıfırlama özelliği sayesinde bu zahmete girmeye gerek kalmıyor.

Windows uygulama verilerini sıfırlama

Windows mağazasından yüklediğiniz uygulamaları sıfırlamak için Ayarlar>Uygulamalar ve özellikler menüsüne girin. Sıfırlamak istediğiniz Windows uygulamasını seçin ve uygulamanın adının altında bulunan gelişmiş seçenekler yazısına tıklayın.

gelişmiş seçeneklerAçılan pencerede uygulamanın boyutunu, kullanıcı verilerinin boyutunu ve uygulamanın kapladığı toplam alanı görebilirsiniz. Sayfanın altında bulunan Sıfırla butonuna tıklayın.

kullanıcı verisiBir onay kutucuğu çıkacaktır. Yeniden Sıfırla butonuna tıklayarak uygulamaya ait kullanıcı verilerini silebilir ve uygulamayı sıfırlayabilirsiniz.

sıfırlaMicrosoft gelecekte bu sayfayı, uygulamalara ait eklentileri ve diğer indirilebilir içerikleri silmek için de kullanabileceğimizi söylüyor. Ancak şu anda hiçbir uygulama bu özelliği desteklemiyor.