Anasayfa Haber AMD Ve GlobalFoundries Yeniden Anlaştı

AMD Ve GlobalFoundries Yeniden Anlaştı

AMD, yeni nesil işlemci üretimi için GlobalFoundries ile uzun bir aradan sonra yeniden anlaşma yaptı.

AMD tarafından 2009 yılında işlemci üretmek için kurulan GlobalFoundries, zaman içinde başka şirketleri de alarak hayli büyüdü. AMD ise 2012 yılında şirketteki hisselerinin kalan kısmını da elden çıkararak, işlemci üretimi için başka şirketlerle anlaşmalar imzaladı.

Aradan geçen zamanda GlobalFoundries büyümeyi ve fabrikalarını modernize etmeyi sürdürdü. Ve şimdi AMD yeniden eski iş ortağıyla bir anlaşma imzalamış bulunuyor. Beş yıllık bir süreyi kapsayan yeni anlaşma, AMD’nin 14 ve 7 nm ölçeğinde işlemci üretiminin bir kısmını GlobalFoundries fırınlarında yapmasına imkan verecek.

AMD bu anlaşma kapsamında diğer üreticilerle olan çalışmasını da sürdürecek. Ancak şirket diğer üreticilerle olan işbirliğini sürdürmek için, her yıl GlobalFoundries yönetimine bir miktar ek ücret ödemeyi de kabul etmiş.

AMD, 2016 ve 2017 üretimleri için GlobalFoundries yönetimine şimdiden 100 milyon dolarlık bir çek kesmiş. Bu sayede üretimini birden fazla üreticiye yayma imkanı bulacak olan AMD, yeni nesil Zen işlemcilerin üretiminde daha önceki gibi sıkıntıya düşmemeyi hedefliyor.