AMD Vega Ekran Kartları Seneye Geliyor

In Haber, İş by Berker Güngör2 Comments

AMD, üst seviye ekran kartlarında kullanılacak Vega grafik işlemcileri 2017 yılında piyasaya sürecek.

AMD halen Radeon RX 400 serisi ekran kartlarıyla giriş ve orta seviyede pazar payını artırmaya çalışıyor. İddialara göre bu konuda bir miktar başarı da kazanmışlar. Ne var ki Polaris serisi işlemcilerle donatılan bu ekran kartları, şirketin üst seviyedeki ürün açığını kapatmaya yetmiyor.

Ancak Vega serisi yeni grafik işlemcilerle donatılacak olan ekran kartları bu durumu değiştirmeyi amaçlıyor. HBM2 hafızayla donatılacak olan bu yeni nesil kartlar, beklenen Zen işlemcilerle birlikte AMD’nin pazar payını ciddi oranda artırabilir.

Vega serilerinin 2016 sonuna doğru piyasada olacağına dair söylentiler bir süredir ortada dolaşıyordu. Ancak AMD yönetiminden Mark Papermaster tarafından yapılan bir açıklama, bu söylentilerin asılsız olduğunu ortaya çıkardı.

AMD, yeni Vega serisi işlemcileri 2017’nin ilk yarısında pazara sürecek. Bu dönemde yeni Zen işlemcilerin üretim ve dağıtımına da hız vermeyi planlayan AMD, bu sayede hem kişisel, hem de kurumsal pastadan aldığı payı çift koldan artırmayı hedefliyor.