Anasayfa Haber Mozilla, Firefox OS İşletim Sistemini Rafa Kaldırdı

Mozilla, Firefox OS İşletim Sistemini Rafa Kaldırdı

Mozilla tarafından yapılan bir açıklama, Firefox OS üzerindeki tüm çalışmaların durdurulduğunu ortaya çıkardı.

Firefox OS işletim sistemi, Mozilla’nın uzun süre üzerinde çalıştığı açık kaynaklı bir işletim sistemiydi. Telefonlardan akıllı televizyonlara kadar her türden cihazda kullanılması düşünülen işletim sistemi, 2015 yılına kadar Mozilla tarafından geliştirilmeye devam etmişti.

Ancak telefonlar konusunda üreticilerden beklenen ilgiyi görmeyen Mozilla, 2015 yılında bu projenin telefon ayağını iptal ettiğini açıklamıştı. Şirket içinde üçüncü kademe bir proje olarak yeniden sınıflandırılan Firefox OS, Birleşik Cihazlar departmanına devredilmişti.

Şirketin Firefox OS üzerinde çalışan ekibi, bu yaz itibariyle yönetime projeden vazgeçilmesi tavsiyesinde bulunmuş. Buna gerekçe olarak da Firefox OS işletim sisteminin yeterli potansiyele sahip olmadığı gösterilmiş. Yönetim de bu tavsiyeye uyma ve Firefox OS üzerindeki tüm çalışmaları durdurma kararı almış.

Halen Firefox OS kullanan bir dizi Panasonic akıllı televizyon dışında pek fazla cihaz yok. Mozilla bu işletim sistemiyle ilgili tüm ar-ge işlerinin Panasonic tarafından devralınmasını tavsiye ediyor. Firefox web tarayıcıda kullanılan Gecko motorundaki tüm Firefox OS kodlarının da kısa süre içinde tamamen temizleneceği açıklandı.