Anasayfa Haber SpaceX Yönetimi Sabotajdan Şüpheleniyor

SpaceX Yönetimi Sabotajdan Şüpheleniyor

Bir ay önce fırlatma rampasında infilak eden Falcon 9 roketine sabotaj yapıldığı şüphesi artıyor.

1 Eylül 2016 tarihinde Cape Canaveral uzay üssündeki fırlatma rampasında infilak eden Falcon 9 roketi hakkındaki soruşturma devam ediyor. Uçuş öncesi rutin kontrolleri yapılırken aniden patlayan roket, Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX firmasına aitti.

Rampada infilak eden Falcon 9 roketi yörüngeye oturtulacak olan bir özel uyduyu taşıyacaktı. İnfilak esnasında hem roket, hem de uydu tamamen parçalandı. Olayın ardından uydunun sahibi olan şirketin SpaceX’e dava açmaya hazırlandığı haberi de çıkmıştı.

Patlamanın ardından başlatılan soruşturma henüz bir sonuca ulaşmış değil. Ancak Washington Post gazetesinde çıkan bir habere göre, SpaceX yetkililerinin sabotaj şüphesi ortadan kalkmış değil.

Kamera kayıtlarında rampaya yakın olan United Launch Alliance (ULA) binasının çatısında şüpheli hareket gören SPaceX yetkilileri, durumu yetkililere bildirmişler. Amerikan Hava Kuvvetleri sorumluları binanın çatısını incelediklerinde şüpheli bir durumla karşılaşmadıklarını rapor etmişler.

Ancak bu rapor SpaceX yönetimini tatmin etmişe benzemiyor. Söylentiler roketin helyum tanklarından birine ateş edildiği yönünde. Hatta Elon Musk’ın patlamadan önce silah sesine benzer bir başka patlama duyulduğu yönünde bir ifadesi de bulunuyor. Soruşturmanın devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=kZMD6E2vPW8