Avrupa Birliği Tamamen Elektrikli Araçlara Yöneliyor

In Haber by Berker Güngör2 Comments

Almanya, Avrupa Birliği’nde benzin ve dizel yakıtlı araçları yasaklatmaya hazırlanıyor.

Der Spiegel kaynaklı bir habere göre, Almanya tüm Avrupa çapında bir fosil yakıtlı araç yasağının gündeme gelmesi için harekete geçmiş bulunuyor. Federal mecliste tartışılan konuya onay verilmiş ve Avrupa Birliği gündemine sokulması için harekete geçilmiş.

Almanya’nın bu girişimi, 2030 yılı itibariyle tüm Avrupa Birliği çapında benzin ve dizel yakıtlı araçların kullanımdan kalkmasını hedefliyor. Paris anlaşmasına göre karbon salınımı ve çevre kirliliği konularında konulan hedeflere ulaşılması için bu girişimin şart olduğu düşünülüyor.

Bu girişim uzun vadede hedefine ulaşabilirse, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde 2030 yılından itibaren yeni benzinli ve dizel araçların trafiğe çıkışına son verilecek. Girişim henüz yeni olduğundan, kanuni alt yapısının hazırlanmasının da zaman alacağı tahmin ediliyor.

Ancak Almanya’nın bu konuda yalnız olmadığı da bir gerçek. Hollanda ve Norveç bu yasağı 2025 yılında hayata geçirmeye hazırlanıyorlar. Dünyanın öbür yanındaki Hindistan’ın da benzer planları var. Çin ise elektrikli araçlar ve güneş enerjisi konusunda dev yatırımlar yapıyor.