Anasayfa Haber Siber Soğuk Savaş Gittikçe Isınıyor

Siber Soğuk Savaş Gittikçe Isınıyor

ABD yönetimi Rusya’yı açıkça siber saldırılar düzenlemekle suçladı.

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, özellikle son aylarda giderek artan siber saldırıların arkasında Rusya’nın bulunduğunu açıkça ifade etti. Geçmişte bu gibi saldırılarda taraflar birbirlerini üstü kapalı suçlardı, ancak bu kez durum değişti.

ABD istihbarat ve iç güvenlik şeflerinin ortak açıklamasında, son zamanlarda basına sızan ve çeşitli skandallara yol açan bilgilerin, Rusya tarafından çalındığı ve dağıtıldığı iddia edildi. Bu çalışmaların hedefinin ABD’de Kasım ayında yapılacak olan başkanlık seçiminin sonuçlarını etkilemek olduğu da belirtildi.

Ayrıca ülkede seçimlerde yaygın olarak kullanılan elektronik oylama sistemlerine karşı da Rusya kökenli saldırıların yapıldığı iddia ediliyor. Ancak bu sistemlerin internete doğrudan bağlanmadığı, bu yüzden doğrudan oy sayımına müdahalenin mümkün olmadığı ifade ediliyor.

Rusya yönetimiyse bu suçlamalara henüz resmen yanıt vermedi. Rusya daha önce de diğer ülkelerde siber saldırılarla skandallar oluşturmak ve seçimlere müdahale etmekle suçlanmıştı. Özellikle Avrupa Birliği’ne yaklaşan eski Doğu Blok ülkelerinde bu tür operasyonların sık sık yaşandığı iddia ediliyor.