BMW, Motorrad Vision Next 100 İle Geleceği Hedefliyor

In Haber by Berker Güngör1 Comment

BMW tarafından resmen tanıtılan Motorrad Vision Next 100 konsepti, önümüzdeki 100 yılın teknolojilerini taşıyor.

BMW geleceğe yönelik görüşlerini ve teknolojilerini sergilemek için tasarladığı Motorrad Vision Next 100 konseptini resmen tanıttı. İlk bakışta sadece bir motosiklet gibi görülse de, Next 100 aslında çok daha fazla parçadan ve teknolojiden oluşuyor.

Motosikletin tasarımı BMW’nin ilk modeli olan R32’ye gönderme yaparken, üretiminde kullanılacak olan malzemelerin hepsi bu yüzyıla ait olacak. Doğal olarak sıfır emisyonlu bir motora sahip olan Next 100, yan ayak olmadan dengede durabilecek, hatta acemi binici hatalarını düzelterek kazaları önleyecek kadar akıllı olacak.

Bu sistemin sadece motosikletten ibaret olmadığını söylemiştik. Nitekim binicinin üzerindeki kıyafet neredeyse bir astronot giysisi kadar koruma sağlıyor. Hava şartlarına karşı aktif soğutma ve ısıtma sistemi bulunan kıyafet, şişebilen yastıklı bölgeleriyle sürücüye destek ve koruma da sağlayacak.

Binicinin gözlüğü de rüzgar koruması sağlamaktan fazlasını yapacak. Motosiklet ve binici arasındaki bağlantıyı sağlayan gözlük, göz hareketlerini algılayarak kumanda edilen bir arabirim olacak.

BMW tüm bu sistemin biniciye sağlayacağı güvenlikten o kadar emin ki, özgürlük hissinin rahatça yaşanabilmesi için gelecekte bir kaska ihtiyaç olmayacağını bile hayal edebilmiş. Ancak bu hayal bir gün gerçek olsa bile, bugün için tüm binici arkadaşlarımıza kasklarını kafalarından eksik etmemelerini tavsiye ediyoruz.