Anasayfa Makale Crucial SSD Firmware Güncelleme Rehberi

Crucial SSD Firmware Güncelleme Rehberi

Crucial BX200 SSD üzerinde SSD Firmware güncelleme işleminin nasıl yapıldığını bu video rehberde sizlerle paylaşıyoruz…

SSD’ler kendi içlerinde Firmware adı verilen yazılım tarafından yönetilirler. Bu yazılım performanstan diskin kullanım ömrüne kadar her açıdan büyük öneme sahiptir.

Firmware güncellemeleri üretici firmalar tarafından yeni özellikler eklemek, olan özellikleri geliştirmek, performans ve güvenilirliği iyileştirmek için yayınlanırlar.

Siz de SSD üreticinizin sitesinden gerekli destek yazılımını indirerek yazılım sürümünüzü kontrol edebilir, güncelleme yaparak en iyi performans ve disk sağlığına sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Rehberimizde daha önce yaptığımız sistem toplama rehberindeki SSD’nin Firmware yazılımını adım adım güncelledik. Crucial dev bellek üreticisi Micron’un markasıdır. Kendilerini ekran kartlarındaki belleklere kadar pek çok yerde görüyoruz.

Micron’un Crucial markalı SSD’lerinde sunulan gözlem, yönetim yazılımı Storage Executive biraz farklı. Yerel bir sunucu gibi çalışıyor, Live Firmware Update ile Restart olmadan, ya da sistemi kapatıp açarak güncelleme yapabiliyor.

Biz Restart ile yapılan güncellemeyi tercih ettik. Sisteminizin açık kalması gerekiyorsa, örneğin yerel bir sunucu olarak kullanıyorsanız Live Update de yapabilirsiniz.

Sorularınız için Technopat Sosyal’de konu açabilirsiniz…

 • muhammed yıldırım

  BU VİDEOYU YAPMAK TA ÇOK HAKLISINIZ SONUÇTA HERKES BU MARKA BİR SSD KULLANIYOR.VALLAHA HELAL OLSUN ÇOK İŞİME YARADI.

 • Faydası olduysa ne mutlu bize.

 • Rasim Burak Sertel

  Merhaba Crucial MX300 için ilerleyen günlerde inceleme planı varmı?

 • Olabilir.

 • Gökhan Şah

  Recep Bey Ellerinize sağlık, çok yararlı işler yapıyorsunuz. Çizginiz aynen devam eder inşallah, mobile kaymayan nadir Hardware sitelerinden birisiniz. Saygılar..

 • Uzay Altıner

  İyi günler. Recep bey ve Ali bey size bi sorum olacak. Cantuğ beye hazırladığınız sistemde bu ssd yi kullandınız benim sorum da bununla ilgili. Elimde bir adet Corsair force gs 128 gb bir adet ss var o sistem içeriğinde 2 adet crucial alıp raidlememi mi önerirsiniz yoksa bir adet daha corsair alıp raidlememi mi?

 • Onur Oskay

  Raid icinde kullanilacak tum disklerin ayni marka/model olmasi, hem kararlilk hemde performs icin onemlidir

 • Mustafa Şahin

  Merhaba Ali Bey ve Recep Bey, BX200 kullanıcısıyım bu güncellemeyi yaptıktan sonra donmalar yapmaya başladı acaba işletim sistemini yeniden kursam düzelir mi?

 • Şafak Sakarya

  recep bey bi sorum olacaktı. bu güncellemeyi yaptıktan sonra görev yöneticisinde sistem kesintileri ve system adında iki program işlemciyi %25-30 oranında harcıyor. sistem geri yükleme, güncellemeleri kaldırma, format dahil herşeyi denedim ama aynı. eski versiyonuna dönsem mi ?