Anasayfa Video Corsair M65 PRO RGB Oyuncu Faresi İncelemesi

Corsair M65 PRO RGB Oyuncu Faresi İncelemesi

Corsair M65 PRO RGB incelemesinde bu aydınlatmalı oyuncu faresinin materyal, tasarım, donanım, yazılım özelliklerine ve ergonomisine yakından bakıyoruz…

Oyuncu donanımları içerisinde hızlı farelerin önemi büyük. PC oyunculuğunun temel avantajları arasında yer alan hassas fare kontrolünün de seviyeleri ve engin seçenekleri var. M65 PRO RGB oyuncu faresi incelemesinde bu detayları izleyicilerimizle paylaşıyoruz.

M65 PRO RGB 12.000 DPI çözünürlüğe sahip bir sensöre, aluminyum gövdeye, 20 milyon tıklamaya kadar test edilen Omron anahtarlara ağırlık ayarlama sistemine ve yazılımsal olarak kontrol edilebilir RGB aydınlatmaya sahip bir oyuncu faresi.

İlk bakışta fare oldukça hoş bir görüntüye sahip. Üzerinde 8 adet programlanabilir buton barındırıyor. Siz de benim gibi nispeten büyük bir ele sahipseniz parmaklarınızın ucu farenin önünden taşabiliyor. Fakat bu konforu çok da etkileyen bir şey değil. MOBA oyuncuları dikkat sağ ve sol butonlar 20 milyon tıklama ömürlü Omron anahtarlara sahip.

Farede örgülü kablo tercih edilmiş ancak USB bağlantı noktası altın kaplama değil.

Arka taraftaki aluminyum kafes benzeri yapı ve onun içinden fare altlığınıza yansıyan ışık güzel bir etki yaratıyor. Bu ışık aynı zamanda farenin arkasında bulunan Corsair logosunu aydınlatıyor. Başka bir RGB led de ön taraftaki fare tuşlarının altından da süzülüyor. Bunları Corsair Utility Engine programıyla ile bireysel olarak açıp kapatabiliyor veya renklerini özelleştirebiliyorsunuz.

Farenin üzerinde DPI hassasiyetini değiştirmeniz için 2 adet ok butonu bulunuyor. Bu tuşlar Corsair Utility Engine’de belirlediğiniz DPI değerleri arasında geçiş yapmanızı sağlıyor.

Teker sağa ve sola dönmese de pürüzlü dokusu ve sert dönüşü sayesinde oyunlarda, en zor şartlar altında bile oldukça isabetli seçimler yapmanızı sağlıyor.

Sol tarafta ise tipik ileri ve geri butonları ve bir adet Corsair’ın değişiyle Sniper butonu bulunuyor. FPS oyunlarında avantaj sağlaması için düşünülmüş bu tuşa basılı tuttuğunuz süre boyunca farenin DPI değeri varsayılan olarak gelen 400’e düşürülüyor (tabiki bu değeri değiştirebiliyorsunuz) ve zoom yaptığınızda çok daha hassas şekilde hedeflerinizi seçmeniz sağlanıyor.

corsair-m65-pro-rgb-fare-inceleme-technopat corsair-m65-pro-rgb-fare-inceleme-technopat-2 corsair-m65-pro-rgb-fare-inceleme-technopat-3 corsair-m65-pro-rgb-fare-inceleme-technopat-4 corsair-m65-pro-rgb-fare-inceleme-technopat-5

Farenin altına baktığımızda orta kısımda sensörümüzü ve 3 adet ağırlık ayarlama aparatını görüyoruz. Bunları tırnağınızda ya da bir bozuk parayla saat yönünün tersine çevirip çıkarabiliyor ve farenizin ağırlığını keyfinize göre değiştirebiliyorsunuz. Bu aparatlarla farenizin toplam ağırlığında 20g oynama yapabiliyorsunuz. Fare maksimum 135g. ağırlığa ulaşabiliyor.

Uç taraflardaysa farenin pürüzsüz hareket edebilmesi için geniş ve mümkün olabildiğince çok sayıda teflon ayak tercih edildiğini görüyoruz.

Corsair bu farede PixArt’ın PMW3360 optik sensörünü tercih etmiş. Sensör 12.000 DPI hassasiyete kadar çıkabiliyor. Fare sensörlerinin son yıllarda katettiği yol gerçekten etkileyici olmakla beraber, bu kadar yüksek hassasiyete gerçekten kimin ihtiyacı olduğu da ayrı bir soru işareti. Ben şahsen 1100 DPI’dan sonrasını kullanılamaz buluyorum.

Yüksek DPI’ın önemli olduğu bir yer yok mu? Var, 4K ve daha üstü çözünürlüklerde yüksek DPI’a ihtiyacınız oluyor. Yani 4K ve ötesi için DPI ya da CPI olarak adlandırılan değer anlam kazanıyor. Buradaki yorumumuz 1080p ve altı için geçerlidir.

Fare ne çok küçük ne de büyük ellere sahip insanlar için üretilmiş diyebiliriz. İster palm grip ister claw grip oyuncusu olun fare her iki durumda da rahat bir kavranışa sahip. Tek sorun DPI değiştirme butonlarına erişim bazen sıkıntı olabiliyor çünkü iki parmağınızı da fareden kaldırmanızı gerektiriyor.

 

Corsair Utility Engine yazılımı ile farenin RGB renklendirme ayarlarına erişebiliyor ve DPI gibi pek çok ileri düzey ayarı yönetebiliyorsunuz. Bununla birlikte Yüzey Kalibrasyonu özelliğinin yazılıma dahil edilmesi güzel bir ayrıntı. Bu özellik sayesinde Corsair birkaç saniyelik testle farenizi kullandığınız farklı yüzeylere uyarlayıp, tam performans almanızı sağlıyor.

Artılar: Tasarım, alüminyum gövde, RGB aydınlatma, farklı tutuşlar için uygun yapı ve ergonomi, ağırlık ayarı, yüzey kalibrasyonu, yazılım desteği, Sniper tuşu.

Eksiler: Büyük ellerde Palm’den ziyade Claw kullanımına uygun.

Corsair RGB serisiyle oyuncu ekipmanlarında yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Son yıllarda dikkat ettiyseniz sadece çevre birimleri değil anakartlar hatta ekran kartları dahi RGB aydınlatma özellikleriye geliyor. M65 Pro RGB de bu çizgide bir ürün. Anlamsız DPI yarışı dışında özellikle FPS oyuncularını memnun edebilecek güzel özelliklere ve estetik görünüme sahip.