Anasayfa Haber Tesla Tüm Modellere Otonom Sürüş Donanımı Koyacak

Tesla Tüm Modellere Otonom Sürüş Donanımı Koyacak

Tesla yönetimi otonom sürüş donanımının artık tüm modellerde standart olacağını açıkladı.

Tesla, üretilen tüm otomobiller otonom sürüş donanımını standart hale getirmeye hazırlanıyor. Bundan sonra satılan her Tesla, teorik olarak tamamen kendi kendine tam kapasiteyle sürüş yapabilecek donanıma sahip olacak.

Bu donanımlar hiç basit değil ve karmaşık bir sistemin parçalarını oluşturuyorlar. Öncelikle aracın çevresini 360 derece olarak ve 300 metre mesafeye kadar gözlemleyen 8 adet kamera mevcut. Bu kameraları destekleyen 12 adet ultrasonik algılayıcı ise sistemin ikinci önemli parçasını oluşturuyor.

Bu görüş sistemlerine ek olarak araçların sis, yağmur ve yoğun trafik gibi durumlarda önlerini görmesini sağlayacak bir de radar sistemi bulunuyor. Tabii bir de tüm bu görüş sistemlerinden gelen verileri işleyecek ve aracı kontrol edecek yapay zekayı da çalıştıracak bir bilgisayar var. Tesla mühendisleri bu bilgisayarı da öncekilerden 40 kat daha güçlü bir modelle değiştirmiş.

Tüm bu donanım artık her Tesla otomobilde standart olarak bulunacak. Ancak bu sistemin varlığı tabii ki araçların hemen tam otonom sürüş yapabilecekleri anlamına gelmiyor. Gereken yazılımın geliştirilmesi ve onaylanması sonrasında, araçlar yazılım güncellemesi alarak adım adım otonom sürüş yeteneklerini geliştirecekler. Tabii belirli bir tarihten sonra üretilen tüm Tesla araçlar buna hazır satılmış olacak.