Master of Orion Strateji Rehberi

Master of Orion Strateji Rehberi

In Oyun, Video by Ali Güngör6 Comments

Master of Orion Conquer the Stars’da nasıl hızlı yayılır ve galaksiyi ele geçirirsiniz? Strateji rehberimizde 4X türüne yeni oyuncular ve yeni Orion’u merak edenler için ipuçları paylaşıyoruz…

Yıllarca aralıksız Master of Orion 2 oynadıktan sonra yeni oyun karşısında yeni oyuncuların 4X’i daha iyi tanıması gerektiğine kanaat getirdik. Yoksa yine birkaç yıl önce olduğu gibi 4X türünde çok fazla yeni oyun çıkmayacak ve kuruyup kalacağız. Bu yüzden İmparatorluk Donanması’na katılmaya davetlisiniz.

4X Nedir diyerek aslında türün tarihini ele aldık. Oynuyoruz videolarımızda da beta süreci ve tam sürüm oyuna baktık. Genel olarak neler yapılmalı belli, ama bundan biraz daha fazlası var. Keşfettiğinizde rahatlıkla hızlı karar alabiliyorsunuz. Zira yeni Master of Orion biraz da türe giriş niteliğinde bir oyun.

Oyuna yeni başlarken nasıl bir ırk seçip, nasıl bir yol seçmeliyiz? Zafer seçenekleri ve yollar neler? Örnek olarak Terran’ı alıyor ve yayılmacı bir hale getiriyoruz. Askeri ağırlıklı, hızlı çoğalan bir imparatorluğun artı ve eksileri neler? Zergling Rush’ı duyanlar için eğlence, yeni tanışanlar için ilgi çekici olacaktır.

Sonra Turtle yani kaplumbağa denilen ufak ufak gelişen bir oyun tarzına bakıyoruz. Age of Empires’da sur örenler, evet sizler bu tarzda oynuyorsunuz. Tarzınızın artı ve eksilerini özetliyoruz.

Bir sistem ya da galaktik imparatorluğumuzun ekonomisi devamlı zarar ediyorsa ekonomisini nasıl iyileştireceğiz? Çok fazla gezegen var, ben işgale yetişemiyorum artık dersek ne yapabiliriz?

Strateji rehberimiz oynaması saatler ve günler aldığı için Master of Orion Conquer the Stars’ı baştan sona adım adım ele almıyor. Ancak size oyunu sizin için oynamadan değerlendirecek, üzerinde düşünüp eğlenecek bazı noktaları sunuyor. İyi seyirler ve iyi eğlenceler dileriz…

Dipnot: Collector’s Edition alarak ek oyunlara kavuşabilirsiniz. Steam üzerinde Türkiye’ye özgü bir indirim var bu yüzden ek kod sitelerine bakmanıza pek gerek kalmıyor.