Korku Sevenlerin Denemesi Gereken 10 Oyun

In Makale, Oyun by Muhsin Bayram10 Comments

Korku türünü seviyorsanız, aradığınız gerilimi bu oyunlarda bulacaksınız.

Korku ve gerilim herkese hitap eden türler değil. Bu türler çoğunlukla her medyada azınlık durumundadırlar, oyunlar da buna dahil. Ancak geçtiğimiz yıllarda korku oyunlarında bir yükseliş yaşandı. Önceleri bulması gerçekten zor olan kaliteli korku oyunları, bugünlerde neredeyse her ay çıkıyor. Korku türünü seviyor ancak hangi oyunlara şans vermeniz gerektiğini bilemiyorsanız, bu listemiz size yardımcı olabilir.

Amnesia: The Dark Descent

Amnesia-The-Dark-DescentFrictional stüdyolarının korku severlerin gönlünde ayrı bir yeri var. Bugüne kadar çıkardığı her korku oyunuyla oyunculara yeni şeyler sunan Frictional, Amnesia serisi ile çok geniş bir oyuncu kitlesine ulaşmıştı.

Hafıza kaybı yaşayan Daniel adlı bir arkeoloğun kontrollerini elimize aldığımız bu oyunda, Viktoria dönemine ait bir şatodan kurtulmaya çalışıyoruz. Ancak yolculuğun pek güvenli geçeceğinin garantisini veremiyoruz.

SOMA

somaBir diğer Frictional eseri olan SOMA, kardeşi Amnesia kadar korkunç olmasa da, oyuncuları aynı türdeki pek çok oyundan daha fazla germe potansiyeline sahip. PATHOS-II’nin su altı dünyası size tatmin edici bir gerilim tecrübesi sunacaktır.

Penumbra: Black Plague

penumbraListemize Frictional oyunları ile devam ediyoruz. Amnesia ve SOMA ile zirveyi gören Frictional, yola Penumbra ile başlamıştı. Terk edilmiş bir yer altı araştırma tesisinde hayatta kalmaya çalıştığımız Penumbra serisi, Overture ile iyi bir başlangıç yapmış olsa da, Black Plague ile oynayanlara gerçek korku deneyimini yaşattı.

Condemned: Criminal Origins

condemned50 metre uzaktan korku oyunu diye bağıran ismine aldanıp ucuz bir yapım olduğunu sanmayın. Criminal Origins pek çok şeyi doğru yapması sayesinde adını korku türünün devleri arasına başarılı bir şekilde yazdırmayı başardı. Bir CSI olarak cansız manken kullanmayı oldukça seven bir psikopatın peşine düşeceğiniz Criminal Origins, size oyun tercihlerinizi yeniden sorgulatacak.

Outlast

outlastOutlast listemizdeki en popüler oyunlardan biri. Ancak bu durum Outlast’ı daha az korkunç yapmıyor. Her ne kadar akıl hastanesi gibi oldukça klişe bir yerde geçiyor olsa da, oyun korkutmayı başarıyor. Outlast pek kusursuz olmasa da, yapmayı planladığı çoğu şeyi gerçekleştiren bir yapım.

Among The Sleep

Among-The-SleepAmong The Sleep görüp görebileceğiniz en yaratıcı konseptlerden birine sahip: İki yaşındaki bir bebek olarak hayatta kalmaya çalışmak. Oyun, size çaresizlik ve savunmasızlık hissini muhteşem bir atmosfer eşliğinde başarıyla sunuyor.

Alan Wake

Alan Wake

Listedeki diğer oyunlardan bir nebze farklı olan Alan Wake, korkutma işini atmosfer ve hikaye anlatımı ile gerçekleştiriyor. Stephen King romanından fırlamış bir dünyaya ev sahipliği yapan Alan Wake, karanlık ve aydınlık temalarını ustaca kullanıp aynı zamanda oyuncuları germeyi başarıyor.

Dead Space

dead spaceKorku ile aksiyon/macera türlerini ustaca birleştiren Dead Space, korku ve gerilim türüne çok hoş bir bilim kurgu aroması katıyor. Bir mühendis olarak devasa bir uzay istasyonunu onarmanız gereken oyunda sizi görevinizden alıkoymak isteyen tonla korkunç düşman sizleri bekliyor.

Anchorhead

anchorheadSadece yazılar ile etkileşiminizin olduğu bir korku oyununa ne dersiniz? Neredeyse 15 yıllık olan Anchorhead, sizi çirkin yaratıklarla değil gerilim dolu hikayelerle korkutmayı planlıyor. Bir tutam H.P Lovecraft, bir tutam da 70’lerin romantik gerilim çizgi romanlarından oluşan Anchorhead, farklı bir korku deneyimi arayanlar için kaçırılmaması gereken bir deneyim.

Resident Evil HD

resident-evil-hdResident Evil serisi hem oyun, hem de sinema sektöründe aksiyon/gerilim denince akla ilk gelen markalardan. Pek çok oyuncu için ilk Resident Evil oyunu, korku türü açısından devrimsel bir yapımdı. Bu sebeple Capcom, ilk Resident Evil oyununu HD olarak yeniden tasarladı ve piyasaya sürdü. Eğer korku türünün bugünlere gelmesindeki en büyük ilham kaynaklarından birini deneyimlemek istiyorsanız, Resident Evil ilk seçeneklerinizden biri olmalı.