Anasayfa Haber Microsoft Yeni Ürünlerini Tanıttı

Microsoft Yeni Ürünlerini Tanıttı

Microsoft tarafından yapılan Surface Event 2016 etkinliğinde yeni yazılım ve donanımlar tanıtıldı.

Microsoft’un düzenlediği Surface Event 2016 etkinliğinde, şirketin yeni yazılım ve donanımları resmen tanıtıldı. Şirketin yeni ürünleri birlikte çalışma ve daha iyi içerik üretmeyi hedefliyor. Tanıtılan ürün ve yazılımlar ağırlıklı olarak 3D içerik üretimi ve yayınlanmasını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Windows 10 Creators Update

Microsoft tarafından 2017 yılında tüm Windows 10 kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulacak olan Creators Update, büyük çaplı bir güncelleme olacak. 3 boyutlu ve bindirilmiş gerçeklik gibi alanlarda daha rahat içerik üretmeyi hedefleyen bu güncelleme, aynı zamanda entegre edilen Beam teknolojisiyle üretilen içeriğin daha kolay yayınlanmasını da hedefliyor.

microsoft-surface-studio

Surface Studio

Microsoft’un Surface cihaz ailesine yeni katılan Surface Studio, doğrudan Apple ürünlerini hedef alan bir All-In-One bilgisayar. 4,5K ekran çözünürlüğüne sahip olan bilgisayarın yurt dışı satış fiyatı 3,000 dolar olarak duyuruldu.

Surface Book

Microsoft’un Surface taşınabilir bilgisayarlarına bu etkinlikte 3 yeni model eklendi. Yedinci nesil Intel işlemciyle donatılan bu dizüstüler 2,400 dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkarılıyor.

Surface Dial

Tanıtılan cihazlar içinde en sıra dışı olanı belki de Surface Dial adı verilen bu düğme. Büyük ve çevirmeli bir düğme gibi görünen bu araç, Windows 10 üzerinden tüm Surface cihazlarla çalışabiliyor. Surface Studio altında bazı özel yetenekleri de olan bu düğmenin aslında biraz farklı bir fare/pointer kombinasyonu olduğunu söylemek yanlış olmaz.

microsoft-vr

Microsoft VR Başlığı

Surface Event etkinliğinde tanıtılan cihazlar arasında en ilgi çeken belki de Microsoft’un geliştirdiği yeni VR başlığı oldu. Bu başlığı Microsoft sadece geliştiriyor, ama üretmeyecek. Üretim ve satış HP, Lenovo, ASUS, Dell ve Acer tarafından yapılacak.

Hem sanal, hem de artırılmış gerçeklik için kullanılabilen başlık, Oculus Rift ya da HTC Vive gibi dış sensörlere ya da kameralara ihtiyaç duymuyor. Ayrıca el hareketlerini okuyabildiğinden, el kontrol cihazlarına da gerek yok.

Tamamen kendine yeten bir sistem olan Microsoft VR başlığı, VR cihazlarındaki bir sonraki nesil denebilir. En iyi yanı da bu cihazın maliyetinin 300 dolar altında kalacak olması.