Anasayfa Makale Pratik Samsung SSD Firmware Güncelleme Rehberi

Samsung SSD Firmware Güncelleme Rehberi

Samsung SSD’nizin Firmware’ini güncelleyerek SSD’nizden daha fazla performans alabilir ve ömrünü uzatabilirsiniz.

Bilgisayar dünyasında kullandığımız bütün donanımların bir de yazılımı mevcut. Örneğin PC’lerimizin anakartlarının BIOS/UEFI yazılımı, telefonlarım ROM’u, ekran kartlarının Video BIOS’u, belleklerin SPD verisi gibi bütün cihazların çalışmasını sağlayan yazılımlar mevcut. SSD’lerde ve HDD’lerde de cihazın çalışması için Firmware yer alıyor.

Sabit disklerde Firmware güncellemesi çok sık gördüğümüz bir durum değil. Bunun ana sebeplerinden birisi disk teknolojisinin uzun zamandır aramızda olması ve üreticilerin kapasite artırmak dışında disklerde çok da yeni teknolojiye yer vermemesi. Öte yandan SSD’ler halen daha gelişme aşamasında ve bu bağlamda üreticiler, donanım yazılımı olarak tabir edilen Firmware içinde bir hata tespit ettiğinde ya da var olan Firmware kodunda daha da iyileştirme yapılabileceğini keşfettiğinde bunun için bir güncelleme yayınlıyor.

Firmware güncellemeleri kimi zaman okuma yazma performansındaki hataları düzeltirken kimi zaman da diskin daha yüksek IOPS değerlerine erişmesini sağlıyor. Bazen de SSD’nizin anakartınızla ya da dizüstü bilgisayarınızla daha uyumlu olmasını sağlıyor. Üreticiler bu güncellemeleri doğrudan Windows üzerinden verebilirken kimi üreticiler bu işlem için DOS’u tercih edebiliyor. Bazı üreticilerin ise bu işlem için hazırladığı ufak Linux dağıtımları mevcut.

Samsung bu işlemi Magician yazılımı ile gerçekleştiriyor. Yazılım hem kolayca Firmware güncelleme işlemi yapılmasını sağlıyor hem de SSD’nizden daa çok performans elde etmeniz için size farklı kullanım seçenekleri ve araçlar sunuyor. Bu rehberimizde Samsung 850 PRO SSD’mize Firmware güncelleme yapıyoruz:

 • BluePhantom

  Başka SSD sürümleri için de böyle yazılım güncellemeleri gerekli mi? Örn: Sandisk gibi

 • Evet, gerekli olabiliyor. Firmaların destek sayfasında model kodunuzla birlikte arama yaptığınızda güncelleme olup olmadığını görebilirsiniz. Ya da yazılımlarını kurduğunuzda size bildiriyor.

 • hakan türk

  Eğer kullandığınız SSD için yayınlanmış bir bellenim (firmware) güncellemesi varsa yüklemenizi tavsiye ederim. Makalede de bahsedildiği gibi hata ve/veya performans iyileştirmeleri yapılmıştır. Yükleme işlemi için üreticinin Internet sitesini inceleyin.

 • Cengiz Köksal Keleş

  Merhaba
  Birsorumvar 850 evoda böyle bir güncelleme gelmemmiş şuan güncel gözüküyor sizin kullandıgınız pro
  Evo ya daha gelmedi sanrıım dogrumudur

 • Doğrudur. Modelden modele Firmware değişmekte.

 • Cengiz Köksal Keleş

  Saol un iyi günler

 • Mustafa Günaltın

  Güncelledim Okuma Ve Yazma Hızı Düştü

 • Güncelleme sonrası SSD’nizi tekrar optimize edin. Ayrıca hızın düşmesi bunun olması gerektiği anlamına geliyordur. Bu, SSD’nizin ömrünü uzatacaktır.

 • Mustafa Günaltın

  Maximum Performansa Optimizasyon Yaptıktan Sonra Düzeldi Teşekkürler

 • Serdar Şirzai

  Bende 2 adet250 gb 750 evo var. Bunları görmedi. Raid oldukları için mi tanımadı acaba?

 • Cengiz Köksal Keleş

  Merhaba Birşey sormak istiyorumda
  Tavsiyeniz nedir acaba OS optimizasyonda 4 adet istege göre kullanım var ben şuan herhangı birini seçmedim ömrü kullanım yüküne arantlı sanıyorsam öyle çok fazla program kuran oyun yukleyen biri deyilim yükledimi hepsni bir kere de tam yüklüyorum video filan çekip youtobede atmıyorum ancak merak etıgım bir konu var

  maksimum performans
  maksimum kapasıte
  maksimum güvenilinirlik
  gelişmiş ayarlar var

  bunlardan hangisi genel kullanıma uygundur ne fazla zorlamak istiyorum nede fazla yormak
  o yüzden seçim yapmadım acaba hatamı ediyorum

 • huseyin murteza

  samsung 850evoda olurmu

 • RAID modda tanımayabilir, evet.

 • EVO için henüz güncelleme gelmedi.

 • Elvir Rehimbeyli

  Bende Samsung PM961 var. Bu uygulama benim 256gb M.2 pci-e ssd’mi destekler mi acaba?

 • mito

  merhaba recep bey videolarınızı ve pc toplama videolarınızı beğenerek izliyorum artı özenerek :)) ben de yeni samsung 850 pro 512 gb aldım programını kurup güncelleyip maksimum performansa aldım pc güç ayarlarına baktığımda dengeli güç ayarındayken ssd nin ayarlarına geçiyor fakat gördüm ki pc bu ayarda daha fazla ısınıyor işlemci ve çekirdekler bu yüzden tekrar dengeli yi seçtim buna bağlı olarak ssd ayarları normale döndü böyle kullanmakta bir sakınca var mı? onu öğrenmek istiyorum teşekkürler. Not: Cooler Master RC-942 Haf X Kasa ya sıvı soğutma montaj videonuz var mı bilmiyorum ama yoksa ve yaparsanız zevkle izlerim saygılarımla iyi çalışmalar.