Android Root Gizleme Rehberi

In Makale, Mobil by Muhsin Bayram5 Comments

Bu makalemizde, Android cihazınızın rootunu uygulamalardan nasıl gizleyeceğinizi anlatıyoruz.

Bazı uygulamalar, cihazınızın rootlu olduğunu tespit ettiğinde çalışmayı reddedebilir veya istediğiniz gibi çalışmayabilir. Uygulama geliştiricileri bir süredir kendi root tespit sistemleri ile rootlu cihazları tespit ediyordu. Ancak Google’ın SafetyNet’i geliştiricilere sunması ile durum rootlu cihaza sahip kullanıcılar için daha kötü bir hal aldı. Zira artık uygulama geliştiricileri tek bir API ile root tespitini bütün uygulamalarına entegre edebiliyor.

SafetyNet’e rağmen uygulamaların root tespitini engellemek bir nebze mümkün. Henüz deneysel aşamada olan suhide, stok ROM’larda SafetyNet’in root tespit işlemini şimdilik devre dışı bırakabiliyor.

Suhide aracının sunduğu en önemli avantaj, root gizleme işleminin her uygulama için ayrı olarak açılıp kapatılabilmesi. Bu sayede sadece bir uygulama için rootu tamamen kaldırmanız gerekmiyor. Suhide çalışmak için Xposed’a da ihtiyaç duymuyor ve SuperSU’nun eski uygulama uyumluluğunu destekliyor.

Aracın en büyük dezavantajı ise bir grafik arayüzüne sahip olmaması. Suhide ile root gizleme işlemi için bol bol komutlarla uğraşmanız gerekecek.

Başlamadan önce bu yöntemin henüz deneysel aşamada olduğunu ve aşağıda göreceğiniz dosya ve komutların cihazınızı istenmeyen durumlara sokabileceğini belirtelim.

Gereksinimler

Kullanım

Kurulum

  • Systemless modda en güncel SuperSU sürümünün yüklü olduğuna emin olun.
  • En güncel TWRP veya FlashFire sürümünü kullandığınıza emin olun.
  • Yüklü Xposed sürümü varsa silin.
  • Eğer sorun yaşıyorsanız önce suhide-rm-vX.YY.zip dosyasını cihazınıza yükleyin. Bu işlemden sonra kara listeniz silinecektir.
  • suhide-v0.55.zip dosyasını yükleyin.
  • Eğer Xposed kullanmak istiyorsanız yukarıda linkini verdiğimiz Xposed sürümünü yükleyin. Ancak bu işlem önerilmemektedir.

İlk kurulumdan sonra SafetyNet otomatik olarak kara listeye alınacaktır. Eğer yeni bir ROM yüklediyseniz, suhide kurmadan önce en az bir defa cihazın tamamen sıfırdan açıp kapatın.

Suhide’yi kaldırmak için suhide-rm dosyasını yeniden yükleyin. Sürüm eski görünse dahi kaldırma protokolleri çoğunlukla sabit kaldığı için bir sorun yaşamayacaksınız.

Bir uygulamayı kara listeye alma

Bir uygulamayı roottan gizlemek için öncelikle uygulamanın UID numarasını tespit etmeniz gerekmektedir. Ardından uygulamayı kara listeye ekleyip SafetyNet’in root tespit işleminden saklayabilirsiniz. Henüz suhide için bir grafik arayüz olmadığı için bu işlem biraz can sıkabiliyor, ancak kara listeye alacağınız uygulamanın paket adını biliyorsanız uygulamanın UID’sini kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Root kabuğundan şu komutları girerek uygulama UID numarasını bulabilirsiniz:

ls -nld /data/data/paketadı (paketadı yerine uygulamanın paket adını girin)

Bu komutun ardından çıkan sonuçlarda UID numarasını bulabilirsiniz. UID komutu genelde üçüncü satırda yer almaktadır.

Eğer kara listeye alacağınız uygulama o an çalışıyorsa, alternatif olarak şu komutu da kullanabilirsiniz.

ps -n | grep paketadı

Bu komutun ardından çıkan sonuçlarda UID numarası genelde ilk satırda yer almaktadır.

Kara listeye alacağınız uygulamanın UID numarasını bulduğunuzda şu komutu girerek uygulamayı kara listeye alabilirsiniz.

/su/suhide/add UID

Uygulamayı kara listeden kaldırmak içinse şu komutu girin.

/su/suhide/rm UID

Kara listedeki uygulamaları görmek içinse şu komutu kullanabilirsiniz.

/su/suhide/list

Önemli uyarılar

  • Eğer suhide’yi CyanogenMod ile kullanmayı planlıyorsanız, /system/bin/su ve /system/xbin/su yollarını silmeniz gerekir. Diğer türlü CM’nin varsayılan rootu kullanılacaktır.
  • suhide’yi kullandıktan sonra ilgili uygulamayı kapatıp yeniden başlatmanız gerekir.
  • Bazı durumlarda cihazı yeniden başlatmanız gerekebilir.