Anasayfa Haber Japonya, Süper Verimli Süper Bilgisayar Geliştiriyor

Japonya, Süper Verimli Süper Bilgisayar Geliştiriyor

Japonya, 2017’ye kadar süper verimli bir süper bilgisayar üretmeyi planlıyor.

Japonya, gelecek sene sonuna kadar dünya süper bilgisayar sıralamasında üst sıralara çıkabilecek, süper verimli bir bilgisayar üretmeyi planlıyor. 130 petaflop işlem kapasitesiyle planlanan bilgisayarın, 93 petaflop veren Çin’in dünya lideri Sunway TaihuLight süper bilgisayarından daha iyi performans göstermesi hedefleniyor. Bir petaflop, saniyede bir katrilyon kayan nokta işlemi anlamına geliyor.

Japonya’nın Ulusal Gelişmiş Sanayi Bilimi ve Teknolojisi Enstitüsü (AIST), sadece dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarını kurmayı hedeflemekle kalmıyor, aynı zamanda en verimli bilgisayarlarından birini de üretmek istiyor. Amaç, aynı zamanda 3 megawatt altında bir güç tüketimi değeri yakalamak. Japonya’nın Top 500 süper bilgisayar listesinde şu anda en hızlı bilgisayarı (Oakforest-PACS), bu güç tüketimi değerinde, ancak onda biri performans (13,6 petaflops) sunabiliyor.

AIST ayrıca, 1,1’in altındaki bir güç kullanımı verimliliğini de hedefliyor. Bu, yalnızca dünyanın en verimli veri merkezleri tarafından elde edilebilen bir değer. Enstitü, Fransız Alternatif Enerjiler ve Atom Enerjisi Komisyonu (CEA) için süper bilgisayar tasarımında, Fransız şirket Atos tarafından da kullanılan bir teknik olan sıvı soğutmayı kullanmayı planlıyor.

Atos, bir exaflop (bir milyar milyar flop) performans değerini hedefliyor. Ancak AIST, makinenin bir yıl içinde tamamlanmasını hedeflerken Atos, 2020’ye kadar süper bilgisayarını hazır hale getirebilmeyi ummuyor. Diğer ülkeler, iklim modelleme veya nükleer silah simülasyonları gibi hesaplamalar için en iyi süper bilgisayarlarını optimize ederken AIST, yeni bilgisayar tasarımı ile yapay zeka alanında makine öğrenimini ve derin öğrenme uygulamalarını hedefliyor. Proje, Tokyo’nun yaklaşık 40 kilometre kuzeydoğusunda, Tokyo Üniversitesi Kashiwa Kampüsünde inşa edilecek.