Anasayfa Makale iPhone’un İstenmeyen Takvim Davetleri Nasıl Engellenir?

iPhone’un İstenmeyen Takvim Davetleri Nasıl Engellenir?

Son günlerde iPhone kullanıcılarını rahatsız etmeye başlayan istenmeyen takvim davetleri nasıl devre dışı bırakılır?

Son zamanlarda pek çok firma, iPhone kullanıcılarını Takvim davetlerini kullanarak istenmeyen reklamlara maruz bırakıyor. Ancak kullanıcılar uygulama üzerinden ne yaparlarsa yapsınlar, görünürde Çin merkezli reklam şirketlerinden gelen bu davetler engellenemiyor.

Gelen davetleri reddetmek ise soruna başka bir boyut katıyor. Daveti engellediğiniz takdirde daveti gönderen reklam şirketine e-posta adresinizin aktif olarak kullanıldığı bilgisi gönderiliyor. Bu da istenmeyen reklamların e-postanız üzerinden gelmeye devam etmesine sebep oluyor.

Bu sorun görünürde iPhone üzerinden çözüme kavuşturulamıyor. Neyse ki alternatif bir çözüm yolu keşfedilmiş. Öncelikle iCloud.com web sitesini masaüstü tarayıcınız ile açın. iCloud sayfasına girdikten sonra Apple ID bilgileriniz ile hesabınıza giriş yapın.

icloud

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra menüdeki Takvim girdisine tıklayın. Ardından sol altta göreceğiniz çark simgesine tıklayıp Tercihler seçeneğine tıklayın.

icloud-tercihler

Açılan menüdeki Gelişmiş sekmesine gidin ve Davetiyeler kısmındaki Email seçeneğini işaretleyin. Böylelikle Takvim davetiyeleriniz doğrudan e-posta hesabınıza yönlendirilecektir.

icloud-event-invitaitons

Bu işlemin en büyük dezavantajı ise, Takvim uygulamasını sıkça davetiye gönderip almak için kullanıyorsanız, davetiyelerinizi sürekli e-posta hesabınızdan kontrol etmeniz gerekecektir. Ancak bu yöntem, Apple Takvim davetiyelerini istenmeyen olarak işaretleme seçeneğini gelecekteki bir güncelleme ile kullanıcılara sunana kadar, istenmeyen davetiyelerden kurtulmanın tek yolu olarak görünüyor.