Apple, Otonom Sürüş Üzerinde Çalışıyor

In Haber by Cuneyt Faruk KaramanLeave a Comment

Apple, otonom araçlar için bir yazılım üzerinde çalıştığını doğruladı.

Apple’ın sürücüsüz otomobiller üzerinde çalıştığına dair haberler bir süredir ortalıkta dolaşıyordu. Ancak şirket bunu şimdiye kadar doğrulamamıştı. Apple, bugün ilk defa sürücüsüz bir otomobil için bir yazılım üzerinde çalıştığını açıkladı.

Üzerinde çalışılan yazılımın elektrikli ve otonom araçlarda sürüş için tasarlandığı söyleniyor. Amerikan Yol ve Araç Güvenliği Kurumuna yapılan yazılı bir başvuruyla, şirketin sürücüsüz bir otomobil için yazılım geliştirdiği ortaya çıktı.

Apple, National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA)’a yazdığı mektupta, adil bir rekabet ortamı sağlanmasını talep ediyor ve yeni projelerin, yürürlükteki mevcut projelere benzer özgürlüklere sahip olmasını umuyor. Bu isteğin nedeni, medyaya da yansıyan kazalar sonrası otonom sürüş için getirilen kısıtlamalar olabilir.

Mesela Tesla, yürürlükteki eski yasalardan faydalanıp otopilotunun sürüşünü standart bir sürüşle iyileştirebildi. Yeni otopilot yazılımlarının ise belli güzergahlardaki test sürüşlerini tek başına, hiçbir yardım almadan gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu da yeni otopilot sistemlerinin piyasaya çıkışını yıllarca geciktirebilecek bir değişiklik anlamına geliyor.

Apple, Tesla ile benzer ayrıcalıklara sahip olabilmek için, sürücüsüz otomobillerin potansiyeliyle ilgili algı oluşturmaya başladı. Şirketin iddiasına göre, otonom araçlar trafikteki güvenliği belirgin bir şekilde artırabilir ve milyonlarca trafik kazasını ve binlerce kişinin ölmesini engelleyebilir.

Apple, yazılımın kritik durumlarda bir insana göre daha doğru karar verebileceğini düşünüyor. Şirket ayrıca otonom sürüşü kendi kendine öğrenebilen yazılımlar için de büyük paralar harcıyor.

Kuruma yazılan mektupta özellikle bir Apple otomobilinden bahsedilmiyor. Ancak NHTSA meselesi halledilirse, yazılım ve derin öğrenme konularına daha fazla odaklanmak mümkün olacak. Ayrıca bu alanda çalışan diğer firmalardan yardım almak ve ortaklık kurmak da kolaylaşacak.