Anasayfa Haber Intel Ve AMD Arasında İşbirliği Söylentileri Var

Intel Ve AMD Arasında İşbirliği Söylentileri Var

AMD ve Intel’in yeni bir lisans antlaşması yaptığı, Intel’in Radeon grafik teknolojisini kullanacağı iddia ediliyor.

Intel ve AMD arasındaki görüşmelerin olumlu bir şekilde sonuçlandığı ve Intel’in işlemcilerinde Radeon teknolojisini kullanmak için anlaştıkları söyleniyor. Ancak bu lisans antlaşması, Intel’in yeni işlemcilerinde gerçekten de bir Radeon grafik yongası kullanacağı anlamına gelmiyor.

Intel’in Nvidia ile de benzer bir lisans anlaşması var. Bu anlaşma Intel’in kendi geliştirdiği grafik çekirdeklerini hukuksal açıdan korumaya yönelik ve Mart 2017’de sona erecek. Bu yüzden Intel ve AMD arasındaki antlaşma, sadece Nvidia’ya alternatif bir seçenek olması için de yapılmış olabilir. AMD bu durumda Intel’den bir ödeme de alabilir. Ancak bu durum, Intel işlemcilerindeki grafik teknolojisini pek değiştirmeyecektir.

Diğer ihtimal ise daha heyecan verici, ancak gerçekleşme olasılığı daha düşük: Radeon grafik çekirdekli Intel işlemciler! Ancak bu seçenek her iki firma için de çok mantıklı değil. Intel bu durumda AMD’ye çok fazla bağımlı olacak ve AMD de, kendi APU’ları için avantajı Intel’e vermiş olacak.

Öte yandan AMD’nin, satılan her Intel işlemci için Intel’den bir ödeme alması, finansal açıdan ilginç ve iyi bir seçenek olabilir. Her iki firma da dedikoduları resmi olarak henüz doğrulamadı. Ancak Intel’in grafik gücüne, AMD’nin ise paraya ihtiyacı olduğu yadsınamaz bir gerçek.