Lucid Motors, Yeni Air Modelini Tanıttı

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Lucid Motors tarafından resmen tanıtılan Air modeli, 2018 yılında seri üretime girecek.

Lucid Motors tarafından resmen tanıtılan yeni Air, 2018 yılında şirketin Arizona fabrikasında seri üretime girecek. Batarya konusunda Samsung SDI ile iş ortaklığı yapan Lucid Motors, bu araçla Tesla’nın hükmettiği elektrikli otomobil pazarına sağlam bir giriş yapmayı planlıyor.

100,000 dolarlık fiyat etiketiyle lüks otomobil sınıfına girecek olan Lucid Air, tamamen elektrikle çalışan ve toplamda 1,000 beygir güç üreten motorlarla donatılmış. Şirket bu aracın 100 ve 130 kW/s batarya paketleriyle satışa çıkacağını belirtiyor. Resmi söyleme göre 130 kW/s batarya paketiyle tek şarjda 650 kilometre menzile ulaşmak mümkün olabilecek.

Donanım olarak da üst sınıf BMW ve Mercedes modelleriyle yarışmaya hazırlanan Lucid Air, içinde otonom sürüş için gereken radar, Lidar ve kamera sistemlerini de barındıracak. Bunlar için gereken yazılımların ise zaman içinde OTA olarak araçlara yüklenmesi planlanıyor.

2018 yılından itibaren yollara çıkmaya başlayacak olan Air modeli, Lucid Motors’un ilk seri üretim elektrikli aracı olacak. Şirket kısa sürede ürün gamına daha ucuz bir model daha katmayı da planlıyor. Donanım olarak Air modeli kadar lüks olmayacak olan bu modelin fiyatının 65,000 dolar civarında olması planlanıyor.