Galileo Uydu Ağı Nihayet Devreye Girdi

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Avrupa Birliği tarafından geliştirilen Galileo uydu ağı, diğer ülkelerin GPS sistemlerine seçenek olarak inşa edildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin askeri amaçlarla kurduğu GPS uydu sisteminin ne kadar faydalı olabileceği görülünce, hemen her ülke benzer bir sisteme sahip olmak için harekete geçmişti. Rusya, Çin ve Japonya gibi ülkeler halen kendi sistemlerini kurmakla uğraşıyorlar. Rusya’nın GLONASS sistemi aslında uzun süredir devrede.

Şimdi bu sistemlere bir de Avrupa Birliği tarafından kurulan Galileo eklendi. AB ülkeleri dışından da katkıda bulunulan proje aslında 3 milyar Euro bütçeye sahipti ve 2008 yılında devreye girecekti. Ancak teknik sorunlar yüzünden uzayan ve bütçesi de 10 milyar Euro’yu geçen projenin anahtarı en sonunda bu ay çevrildi.

Hem ticari, hem de sivil amaçlarla kullanılacak olan sistem, birkaç santimetre yanılma payıyla çalışabiliyor. Ancak planlanan 24 uydudan henüz sadece 18 adedi yörüngede bulunuyor. Tüm sistemin tamamlanması ve tam kapasiteye ulaşması 2020 yılını bulacak. Intel, Broadcom, Mediatek ve Qualcomm tarafından Galileo uyumlu yer bulma yongaları da geliştirilmiş. Bunlar 2018 itibariyle AB pazarındaki tüm elektronik cihazlar ve otomobillerde kullanılacaklar.