Güney Kore Füzyon Reaktörü Çalışma Rekoru Kırdı

In Haber by Berker Güngör5 Comments

Güney Kore’de işletilen deneysel KSTAR füzyon reaktöründe çalışma süresi bir dakikayı geçti.

Füzyon reaktörleri, teorik olarak gelecekteki tüm enerji ihtiyacımızı karşılayabilecek bir teknoloji. Yıldızların çalışma prensibini temel alan bu reaktörler, nükleer atık üretmeden tüm gezegeni besleyebilir. Ne var ki bu teknoloji henüz uygulanabilir değil.

Bunun en büyük sebebi, reaktörlerin sıcak plazmayı ancak kısa süreli olarak üretip, canlı tutabilmesi. Çünkü bir reaktör içinde füzyon tepkimesini başlatmak ve sürdürmek için büyük miktar enerjiye ihtiyaç var. Yıldızlar aynı işlemi dev kütleleri sayesinde, kütleçekim kullanarak ve ek enerji harcamadan hallediyorlar.

Güney Kore’de faaliyet gösteren deneysel KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research) reaktörü, bu sorunun aşılmasında ciddi bir adım atılmasına sahne oldu. Ulusal Füzyon Araştırma Enstitüsü tarafından işletilen reaktörde plazma ilk kez 70 saniye boyunca süper sıcak tutulabilmiş.

Çoğu deneysel TOKAMAK için plazmayı canlı tutma süresi bir kaç saniyeden fazla olamıyor. Bu yüzden de bir füzyon reaktörünü 70 saniye boyunca çalıştırmak büyük ilerleme demek. Güney Koreli uzmanlar buradan aldıkları dersleri hemen uygulamaya koymuşlar ve K-DEMO adını verdikleri yeni nesil bir reaktörün tasarımına başlamışlar. K-DEMO devreye girdiğinde sürdürülebilir füzyon reaksiyonuna daha da yaklaşmayı umuyorlar.