Anasayfa Haber Crytek Stüdyolarının Büyük Kısmı Kapanıyor

Crytek Stüdyolarının Büyük Kısmı Kapanıyor

Bir süredir ekonomik sıkıntı çeken Crytek, çareyi stüdyoların büyük kısmını kapamakta buldu.

Almanya’daki üç Türk kökenli kardeş tarafından kurulan ve Crysis gibi oyunlarla dünyaca ün kazanan Crytek, uzun süredir ekonomik sıkıntılarla boğuşuyor. 2016 yılına daha ümitli başlayan şirketin, Mayıs ayından itibaren yine maaş ödeme konusunda sıkıntılar yaşadığı haberleri geliyordu.

Bir süre bu konuda herhangi bir açıklama yapmayan şirket sahibi Yerli kardeşler, en sonunda konuya resmen açıklık getirdiler. Crytek yönetimince alınan kararla, şirketin dünyanın farklı ülkelerindeki yapım stüdyolarından büyük kısmının kapatılmasına karar verilmiş.

Bu bağlamda şirketin Bulgaristan, Macaristan, Türkiye, Güney Kore ve Çin stüdyoları tamamen kapatılacak. Daha önceki krizlerde İngiltere ve ABD stüdyolarını da elden çıkarmış olan Crytek, bundan sonra sadece Almanya ve Ukrayna stüdyolarıyla devam edecek.

Ancak bu stüdyolarda da ciddi oranda işten çıkarma yapılacak. Aylardır maaş alamayan çalışanların bir kısmının zaten çoktan işten ayrıldığı biliniyor. Kalanlar ise şirketin son anda bulduğu toplu para sayesinde birikmiş maaşlarını alacaklar.

Crytek’in tam yılbaşı öncesi birikmiş maaşları ödeyecek kadar parayı nereden bulduğuna dair söylentiler de var. Bunlardan en güçlüsü, şirketin Warface adlı ücretsiz MMOFPS oyununun, ünlü Rus internet şirketi Mail.ru tarafından satın alındığını iddia ediyor. Crytek’in ayrıca henüz resmen duyurmadığı Warface 2’yi de bu satışa eklediği, karşılığında büyük miktarda para aldığı söyleniyor.

Sonuç olarak Crytek eski çekirdek kadrosuna ve iş modeline geri dönmüş olacak. Zaten Yerli kardeşler tarafından yapılan açıklama da bunu vurguluyor.