Anasayfa Makale Nasıl Growth Hacker Olunur?

Nasıl Growth Hacker Olunur?

Yepyeni bir meslek olan “Growth Hacker” neler yapar, şirketinize neler kazandırır, bu mesleğe nasıl girersiniz?

İş hayatında, yeniliklere açık olmak ve doğru ekibi toplamak, başarıya giden yolda en büyük adımı atmanızı sağlar. Teknolojiyle birlikte iş alanları ve gereksinimler de değişti. Artık sadece bilgisayar bilen çalışanları istihdam ederek rakiplerinizden farklı bir konuma gelemezsiniz.

Yeni meslek alanlarını öğrenerek, sosyal medya uzmanı, yazılım uzmanı gibi kişilere şirketinizde yer vererek teknolojiye ayak uydurabilirsiniz. Global pazarın işleyişi teknolojiyle birlikte hızlandı ve bu değişime yetişemeyenler kısa sürede geride kalıyorlar. Dijital Pazarlama Danışmanı ve Growth Hacker Haydar Özkömürcü ile bu yeni mesleği ve sunduklarını konuştuk.

1 – Kısaca kendinizden, yaptığınız işlerden ve şu anki çalışmalarınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

2003 yılından bu yana, ilk olarak blogger olarak başlayan kariyerim üzerinden projeler geliştiriyor, danışmanlıklar veriyorum. Bugüne dek 200’den fazla irili ufaklı markayla çalıştım. Referanslarım arasında uçak motoru üreten marka da var, mantar ilacı markası da. Bu sebeple her sektör için bayağı bir pratik kazanmış olduğumu düşünüyorum. Şu anda markalara Growth Hacking danışmanlığı veriyorum.

2 – Son yıllarda growth hacker kavramını giderek daha fazla duymaya başladık. Peki growth hacker kimlere denir ve bir şirketteki görevi nedir?

Growth Hacking, pazarlamada internet kanalını kullanan bir şirketin, satışlarını artırmak için kullandığı stratejileri geliştirmek ve uygulamaktır diyebiliriz. Growth Hacking sanıldığının aksine sosyal medyada “takipçi kasmak” ya da şirketi bir gecede zengin etmek değildir. Şirketlerde genellikle farklı unvanlarla anılsalar da, şirketin dijital pazarlamadaki tüm gidişatını inceleyen, stratejilerini geliştiren ve ekipleri çizdiği yolda yönlendiren kişiye Growth Hacker diyebiliriz.

3 – Peki bu unvanı almak için, ne gibi eğitim ya da yetenekler gerekiyor? Her isteyen kişi bu unvanı kart vizitine ekleyebilir mi?

Dijital pazarlama dendiği zaman çoğunun aklına sadece Adwords geliyor. Growth Hacking terimini kullandığımızda ise skalayı biraz daha genişletiyoruz. Growth Hacker kesinlikle SEO, Sosyal Medya, SEM, Programatik, Analytics, UX ve UI, E-Mail Pazarlama, Mobil Pazarlama, E-Ticaret ve Halkla İlişkiler konularında uzman ve deneyimli olmalı. Deneyimli olmalı diye özellikle belirtiyorum, zira deneyimi olmadan uzmanlık taslayanların sayısı her geçen gün artıyor.

Yeni gelişen her uzmanlık alanında olduğu gibi, Growth Hacking alanında da yeterli eğitim bulunmuyor. Bir üniversitesi ya da MEB onaylı bir eğitim kurumunun vereceği bir sertifika hali hazırda yok. Ancak alanında uzman kişilerin düzenlediği bazı eğitimler var. Fakat bu eğitimler yalnızca Growth Hacking’in ne olduğunu anlatıyor.

Benzer eğitimler ben de düzenliyorum ve 10-20 saatlik eğitimlerle tüm bu konuları öğretmek mümkün değil. Yalnızca tüm bunları bilen, deneyimlemiş kişilerce verilen bir eğitim sonucunda Growth Hacker ünvanı alınabilir. Kartvizit konusuna gelince, bence kartvizitinize yazmayın. Zira ne olduğunu anlayan bulunmadığından, bir faydasını görmeyeceksiniz.

4 – Teknolojiyle birlikte iş dünyası değişti. Artık her şirket biraz daha dijital ve internet bağlantılı işler yapıyor. İş verenler, çalışanlarını seçerken yetenekleri kadar teknoloji uyumu ve gelecek vizyonuna da dikkat etmeli. Growth Hacker’lık da bu tür konumlardan biri. Bu soru biraz daha üst düzey yöneticilerle ilgili. Bu pozisyon için CV’leri değerlendirirlerken nelere dikkat etmeliler sizce?

Growth Hacking pozisyonu dijital alandaki tüm pozisyonlardan daha zorlu bir pozisyon. Sosyal medya yöneticisi almak istediğinizde sosyal medya alanındaki deneyimine bakarsınız, yeterli gelirse adayı işe alırsınız.

Ancak growth hacking söz konusu olduğunda daha önce kaç sosyal medya hesabı yönetmiş ve bu hesapları nereden nereye getirmiş?SEO alanında kaç marka ile çalışmış? Daha önce basınla ilgili çalışmalar yapmış mı? Kaç liralık Adwords kampanyası yönetmiş? Yönettiği ya da hazırladığı projelerde UX ve UI’a ne kadar önem vermiş? A/B testleri dendiğinde yüzünde hangi ifade beliriyor? Bunlar gibi bakılması gereken bir sürü değişken var.

Adayın deneyimlerinde kesinlikle yazılımcılarla bol bol çalışmış olması ve yazılımın mantığını iyi bir şekilde biliyor olması gerekiyor. Mümkünse sıfırdan bir mobil uygulamanın nasıl kurgulanacağını ve 360 derece bir pazarlama kampanyasının nasıl yapılacağını deneyimlemiş olması gerekiyor.

5 – Kariyerini yeni çizen ya da kariyer değiştirmek isteyenler için, geleceği parlak ve iş dünyasında yeni yeni oluşan pozisyonları değerlendirebilir misiniz? Şu anda ne tarz işlere odaklanmaları gerekiyor ve hangi eğitimleri almalılar?

Dijital tarafa yeni ilgi duymaya başlayanlar ve kariyer hedeflerini değiştirmek isteyenlere, pazarlama alanında arama motoru optimizasyonu, yani SEO tarafını önerebilirim. Sosyal medya eğitimi de en çok eğitim verilen alanlardan biri olmasına rağmen, yetişmiş eleman ihtiyacı asla bitmiyor.

Eğer yazılımcı iseniz, Veri Madenciliği hızla gelişmekte olan bir alan. Big Data üzerine çalışan projelerde yer almanız sizin için oldukça faydalı olacaktır. Diğer yandan veri güvenliği yani Beyaz Şapkalı Hackerlık gelişmekte olan bir diğer dal.

Mobilin gelişimini de göz önüne aldığımızda, özellikle iOS Developer ihtiyacının her geçen gün arttığını söyleyebiliriz. Diğer yandan UX ve UI tasarım da yönelinmesi gereken bir alan.

 

M.Berker Güngör 1997 yılında Level dergisinin kurucu editörü olmuştur, Herkes için Bilgisayar ile Türkiye'de 500.000 aylık satış rakamına ulaşan ilk popüler bilgisayar eğitimi dergisini hazırlamış, Chip dergisinin ilk günlerinde, IT Business'ta emek vermiştir. Technopat'ı kurmadan önce son olarak PC Magazine Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yürütmüştür. Köklü yayıncılık ve bilişim kariyerini Technopat'ta "Boss" olarak sürdürmektedir...