Anasayfa Haber 160 Milyar Doları Yapay Zeka İdare Edecek

160 Milyar Doları Yapay Zeka İdare Edecek

Dünyanın en büyük Hedge Fonu, yönetimi yapay zekaya bırakmaya hazırlanıyor.

Küresel milyarderler listesindeki isimlerden Ray Dalio tarafından kurulan ve yönetilen Bridgewater Associates, dünyanın en büyük Hedge fonu olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 160 milyar doları kontrol eden bu firmanın kontrolünün yapay zekaya bırakılması söz konusu.

Ray Dalio tarafından bu konuda çalışmak üzere görevlendirilen Systematized Intelligence Lab, David Ferrucci tarafından kurulmuş. Ferrucci daha önce IBM bünyesinde Watson süper bilgisayar projesinde çalışmış. Kurulan ekibin işi, Bridgewater’ın tüm kritik kararlarını alacak bir yapay zeka geliştirmek ve şirkete entegre etmek.

Dalio şirketinin başında durmadığı zamanlarda da kendi kriterlerine göre çalışmaya devam etmesini istiyor. Ancak bu konuda insan çalışanların kararlarına pek güvenmiyor. İnsanların duygusal sebeplerle yavaş ve yanlış kararlar alabildiklerine çok fazla şahit olmuş. Bu yüzden milyarlarca doların akışını yapay zekaya bırakmanın daha iyi olacağını düşünüyor.

Bridgewater bu konuda tek örnek sayılmaz, ancak ekonomik büyüklüğü çok dikkat çekmesine sebep oluyor. Eğer yapay zeka bu büyüklükte bir şirketi insanlardan daha verimli işletebilirse, yakın zamanda pek çok şirketin aynı yolu izleyebileceği tahmin ediliyor. Bu da sadece montaj hattı işçilerinin değil, üst seviye yöneticilerin de robotlar yüzünden işsiz kalacağı günlerin yaklaştığı anlamına gelecektir.